„Pejsky raději nechejte doma, protože v očekávané velké skrumáži návštěvníků by mohli působit problémy. A když psa s sebou, tedy jedině na vodítku a s náhubkem,“ vzkazuje Ladislav Faigl, mluvčí pořádajícího Občanského sdružení pro záchranu hradu Kostomlaty.
To využije poslední možnosti, aby návštěvníkům představilo zříceninu hradu, o němž první písemná zmínka je z roku 1333, se všemi úpravami, které směřují k jejímu zakonzervování. Poté bude hrad „odstrojen“ do původní podoby pohádkové trosky pro potřeby filmařů. V polovině září zde bude panovat štáb režiséra Zdeňka Trošky.
V průběhu Kostomlatského šermiclu 2007 se milovníkům historického šermu představí skupiny Černá korouhev z Dubí, Acheron z Ústí nad Labem, Praecedo Regis z Prahy a Arma Barbarian z Ústí nad Labem.
Nejenom šermířské souboje, ale také kejklíři a dobové tance budou k vidění a děti si mohou vyzkoušet střelbu z luku a kuše. Občerstvení zajištěno. Ti, kdo na hradě vydrží až do setmění, se stanou svědky noční show.
„Všichni účinkující vystoupí bez nároků na honorář a dobrovolné vstupné je určeno na záchranu hradu,“ upřesňuje Faigl.
Aby obec Kostomlaty byla schopna „dosáhnout“ na dotační tituly, z nichž by bylo možné čerpat peníze nutné pro jeho rekonstrukci, usiluje o převod zříceniny včetně pozemků pod ní do svého vlastnictví.
V současné době je v jednání s jejich stávajícím majitelem, státním podnikem České lesy.