Od podzimu do jara zloději kradou kola z garáží, ve sklepech, kdekoliv, kde jsou uskladněna, a kam se zloděj dostane.

Občané si dávají v bytech jízdní kola i na balkóny. Ale i tam se zloději vyšplhají, aby je ukradli.

Nárůst krádeží

Podle policejních statistik

v prvním čtvrtletí je ukradeno v rámci Libereckého nebo Ústeckého kraje jenom několik desítek jízdních kol, protože jsou kvůli počasí uložena.

V této době se k nim zloděj dostane jenom pomocí vloupání do objektu.

Např. v roce 2010 v Ústeckém kraji v 1. čtvrtletí zloději ukradli 54 kol v ceně 610 000 Kč, po letní sezóně ve 3. čtvrtletí již policie evidovala 259 případů v hodnotě 3 379 000 Kč.

Z toho je zřejmé, že došlo během léta ke skokovému nárůstu ukradených kol.

Také na podzim ještě bylo více šancí na krádeže, protože koncem roku policie zaznamenala celkem 364 odcizených jízdních kol v ceně 4 796 000 Kč.

O pět let později, v roce 2014, je zřejmý nárůst počtu odcizených jízdních kol, již se škodou za celý loňský rok, ve výši 6 162 000 Kč.

Kolo a dům

K ochraně jízdního kola je potřeba, aby jeho majitel měl dobře zabezpečenou „pevnost". Jízdní kola v garážích a ve sklepech jsou vděčným cílem zlodějů. Jedinou možností je mít uložené kolo v objektu s vyšším zabezpečením. Může tím být rodinný dům i byt.

Častější investice do dražších kol potvrzuje i Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se specializuje na zabezpečení bytů a objektů:

„Značná část obyvatel si uvědomuje hodnotu svého kola a místo ve sklepě či garáži jej uchovává ve svém bytě. Pokud ovšem nemají zabezpečení v kvalitních bezpečnostních dveřích, není to pro zloděje žádná překážka navíc. Zloděj se většinou zaměřuje na jiné komodity a dárek v podobě drahého kola je překvapí a je pro něj vítaným bonusem."

Jsou i výjimky. Například zloděj si dojde pro kolo doslova až ke zdroji. Policisté z ústeckého Krásného Března prošetřují případ krádeže speciálního jízdního kola. Dosud neznámý pachatel začátkem dubna využil vhodného okamžiku a z prodejny v Přístavní ulici ukradl jízdní kolo značky Specialized Crave Comp 29 s doplňkovou výbavou a sadou osvětlení. Tím zloděj způsobil škodu kolem 36 tisíc korun. Personál prodejny si všiml, že chybí jedno kolo až po několika dnech.

Registrace

Zabezpečení jízdních kol lidé v České republice dlouhodobě podceňují. Registrace kol v bezplatné policejní evidenci zatím příliš rozšířená není. Ale městské policie přitom v řadě měst nabízí dobrovolnou registraci jízdních kol.

Novinkou je podle Pavlíčka nyní identifikační systém Datatag, který je hojně využíván zejména ve Velké Británii a dalších zemích Evropy. Nyní se dostal i do České republiky. Jedná se o jednoduchou moderní identifikační technologii, která trvale označí majetek a tak chrání zejména jízdní kola, motocykly a automobily.

Značení Datatag umožní policii okamžitou identifikaci a zároveň je prakticky nemožné, aby jej zloděj odstranil. Označení je téměř neviditelné a na kolo se dá umístit na několik různých míst a částí. Tato mikrotečka má zhruba velikost zrnka rýže a její instalace je velmi jednoduchá. Obsahuje unikátní číselný kód, který je trvale naprogramován do integrovaného obvodu mikrotečky, kód nelze změnit ani smazat a policie ho během pár minut dokáže identifikovat.

Na rám, vidlice a kola je pak možné umístit také neviditelný UV nátěr, který plní stejnou funkci.

Zloděje lze odradit i varováním viditelnou samolepkou. Zloděj je varován a neví, zda jde jenom o trik, nebo je kolo skutečně evidováno. Zloděj raději vezme jízdní kolo neregistrované a neoznačené.

V létě je situace podobná jako v zimě při krádežích lyží. Nutná je ostražitost a ochrana kola při krátkodobém zaparkování odolným lankem a zámkovým systémem.

Drahé kolo zmizelo

Jedné z posledních krádeží kol v Jablonci nad Nisou předcházelo vloupání do kolárny v paneláku v Lesní ulici. Zloděj tu vypáčil dveře, poškodil tři cilindrické zámky a následně ukradl rok staré horské kolo Giant za dvacet čtyři tisíc korun s tachometrem za tisíc čtyři sta. Ten majitel přitom pořídil nedávno. Zloději hrozí dvouleté vězení.