„Chceme, aby se to nějak profiltrovalo. Aby se například na gymnázia nehlásili a nenavštěvovali je studenti, kteří na to nemají," tvrdí náměstek hejtmana Stanislav Rybák. Zavedení přijímacích zkoušek je jedním z kroků kraje, jak zlepšit úroveň studentů na středních školách.

Letos kraj přijímací zkoušky na středních školách jen testoval. Závěry jsou tristní. „Průměrný výsledek uchazečů o čtyřleté obory v testu obecných studijních předpokladů je hluboko pod průměrem za kraji s jednotnými přijímacími zkouškami. I zájemci o gymnázia v Ústeckém kraji výrazně zaostali za žáky z ostatních krajů," uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. Naopak sebehodnocení uchazečů prý odpovídá průměru celé ČR. „To tvoří zajímavý kontrast se skutečnými výsledky uchazečů v testu," tvrdí kraj.

Ředitelé ústeckých středních škol proti přijímacím zkouškám nic nemají. Upozorňují ale, že bude nutné pečlivě připravit pravidla. „Je to určitě dobrá věc. Aby se na gymnázia nehlásili studenti, kteří by měli jít na učební obory," uvedl Vítězslav Štefl ze Střední školy stavební a technické.

Proti není ani ředitel Gymnázia Jateční Alfred Dytrt a jeho kolega z ústecké průmyslovky Jaroslav Mareš. „Domnívám se, že by zkoušky měla připravit společnost, která s tím má zkušenosti. Není to jednoduché," uvedl Dytrt. Dodal, že podle zákona navíc přijímací kolo musí mít dva termíny. Bude nutné udělat dva testy a jejich autor musí zaručit, že budou stejně těžké. „Je třeba, aby se určila kritéria pro jednotlivé školy. Pak přijímací zkoušky budou dobrá věc," řekl Mareš.

V tom ale kraj dosud jasno nemá. Nejprve musí zastupitelé na začátku září schválit návrh radních, aby se jednotné přijímací zkoušky v regionu vůbec zavedly. Navíc kraj je školám nemůže nařídit, za přijímací řízení totiž odpovídá ředitel. „Budeme to samozřejmě ředitelům doporučovat. Doufáme, že se zapojí co nejvíce škol," řekla Hanáčková. Podle Rybáka se pravidla budou dolaďovat do konce roku, aby byla známa při zveřejňování podmínek přijetí na střední školy.

„Je nutné je mít dopředu, aby studenti věděli, jaké přesně budou podmínky a mohli se rozhodnout," uvedl Rybák. Podle něho by jednotné přijímací zkoušky mohli udělat centrálně i krajští učitelé s úředníky a ne nějaká firma. „Nechceme, aby nás to stálo mnoho peněz," uvedl.(vl)