Jako první přestal hradit lidem poplatky 2. června právě Pardubický kraj. Praha vedená ODS je nikdy za lidi nehradila.
Hejtmani tak rozhodli rok a půl po krajských volbách, které ČSSD drtivě vyhrála právě se slibem rušení poplatků.

Evropská komise (EK) označila v úterý poplatky ve svém neformálním stanovisku za diskriminační. Ministerstvo vnitra, podle něhož je také proplácení poplatků kraji v rozporu se zákonem, čeká na vyjádření Ústavního soudu.

"S ohledem na stanovisko Evropské komice a povolební situaci (je dohoda) ukončit (placení) nejpozději do konce měsíce," uvedl Martínek.
Podle EK by kraje buď měly proplácet poplatky všem, anebo nikomu, jinak jde o nepovolenou veřejnou podporu. Na úhradu poplatků všem ale kraje nemají. Pokud nyní přestanou poplatky ve svých zařízeních za lidi hradit, padne námitka o nedovolené veřejné podpoře a EK by ani nemusela zahájit správní řízení.

Za regulační poplatky vydaly kraje loni zhruba 480 milionů korun, pro letošní rok na ně vyčlenily přes 300 milionů, některé ale jen na první čtvrtinu nebo polovinu roku. Očekávaly totiž, že vyhraje-li ČSSD volby, poplatky zruší. Sociální demokraté sice získali nejvíce voličských hlasů, ale naději na vytvoření vlády mají spíše ODS a další strany pravice a středu.