„Dotační prostředky společnosti byly podrobeny celé řadě plánovaných, průběžných i mimořádných kontrol, z nichž žádná neprokázala pochybení v nákupech přístrojů, ani v samotném výběrovém řízení,“ řekl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Ministr financí Miroslav Kalousek podal na neznámého pachatele trestní oznámení z důvodu podezření na neprůhledný nákup přístrojů v ústecké nemocnici a také pro nehospodárné úkony.

„Musím zdůraznit, že jde pouze o podezření. Podat trestní oznámení se ministr rozhodl na základě ukončení dvou auditů, které ve společnosti proběhly,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Zda vedení Krajské zdravotní pochybilo či nikoliv, se bude zabývat ve spolupráci s ministerstvem také antimonopolní úřad. „V případě zjištění pochybení a prokázání všech podezření neproplatíme Krajské zdravotní z dotace z Evropské unie ani korunu,“ dodal Jakob.

Společnost by tím přišla o 420 milionů korun. „Ministerstvo financí staví na auditu, jehož závěrečnou zprávu jsme rozporovali prakticky ve všech bodech. Ke způsobu vedení a výsledkům auditu jsme podali řadu připomínek. Audit, který si ministerstvo financí nechalo zpracovat, je podle našeho mínění nestandardní a účelový,“ uvedl pro Deník ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt.

Podle slov poslance a bývalého hejtmana kraje Jiřího Šulce (ODS), který stál u zrodu Krajské zdravotní, a.s., jde o politické půtky.

„Na Miroslavu Kalouskovi je vidět, že bylo v Praze TOP 09 ublíženo, když ODS uzavřela koalici s ČSSD. Proto mluví o drancování a loupežení evropských peněz na Ústecku, kde je ČSSD v koalici s ODS,“ řekl Šulc. „Jinak vítám, že se podezřením zabývá policie,“ dodal.