„Byla zaměřena na záchranu zraněných osob v simulovaných dopravních nehodách, které se svým charakterem blíží skutečným podmínkám," informoval Teplický deník Lukáš Marvan, tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Zvítězilo družstvo Územního odboru Most, stříbrnou medaili získalo družstvo Územního odboru Chomutov a třetí byli hasiči z Územního odboru Litoměřice.

„Startovní pořadí týmů bylo losováno. „Před startem si každé družstvo připraví potřebné vybavení na startovní čáru a pak je odvedeno do takzvané izolace, aby zasahující nevěděli jaká situace, nebo řekněme scénář, je pro ně připravena. Tak jako ve skutečných podmínkách, kdy až do příjezdu na místo dopravní nehody hasiči nevědí, jaká situace na ně čeká. Potom se musejí ve velice krátkém čase rozhodnout jak budou postupovat," řekl dále Marvan s tím, že po dobu „izolace" družstva se na soutěžní ploše připraví z autovraků skutečná situace dopravní nehody jednoho nebo více vozidel.

Vozidla jsou různě na sebe naskládána, jsou na boku, na střeše, jsou zaklíněna pod jinými a podobně. V jednom z vozidel je zraněná osoba, která má specifické zranění. Je při vědomí, udává bolest mezi lopatkami, má dýchací potíže a uvádí necitlivost dolní poloviny těla. Družstvo následně musí provést všechna potřebná opatření a úkony k záchraně a vyproštění zraněného.

Soutěž pro družstvo končí předáním zraněného zdravotnické záchranné službě v cílovém prostoru.

Časový limit pro splnění zadaného úkolu je 15 minut, pak jsou družstvu uděleny trestné body. Hodnotí se rychlost záchrany, přesnost a sehranost týmu, technické provedení stabilizace vozidel a způsob vyproštění zraněné osoby, poskytnutí předlékařské pomoci, zajištění bezpečnostních opatření ke snížení rizik, jak pro zachraňované, tak i pro zasahující a preventivní opatření ve vztahu k ekologii.

1. Územní odbor Most

2. Územní odbor Chomutov

3. Územní odbor Litoměřice

4. Územní odbor Žatec

5. Územní odbor Teplice

6. Územní odbor Děčín

7. Územní odbor Ústí