Juditiny slavnosti, které Lázně Teplice v Čechách uspořádaly na počest osvícené královny tak připomněli Tepličanům i lázeňským hostům důležitý kousek historie. Kostýmované prohlídky se zajímavým i vtipným výkladem, které začínaly každou celou hodinu, dokázaly návštěvníky okamžitě vtáhnout do děje. Průvodcem jim byla sama královna Judita v doprovodu písmáka a kronikáře Vincencia.

I když se o svých léčitelských schopnostech snažili královnu přesvědčit Pijavičák, který by každému pouštěl žilou a svými pijavicemi chtěl zahnat všechny neduhy nebo pan Kořínek, hledající magický kořen mandragory, nepovedlo se jim to. A neuspěli ani v táboře všeléku, kde na bolesti zad používali ježčí sliny a ropuší sádlo. Až v koupelích, kde nebožáka s artrózou šestého stupně polévali horkou vodou, byli všichni přítomní svědky zázraku, když z kádě vyskočil jako znovuzrozený.

Juditino přesvědčení o síle pramenů a jejich kouzelných schopnostech, navracejících nemocným zdraví, bylo naštěstí nezvratné. U „teplých vod" založila klášter a Teplice se tak staly kolébkou lázeňství pro celou střední Evropu. Po smrti manžela se královna Judita stala řeholnicí teplického kláštera a dožila se na svou dobu neuvěřitelných 80 let. (ot)