Patnáctileté Verunce ze Šluknova přijely do Hrobčic udělat radost hned čtyři skupiny čertů z celé republiky. Pro Krampus show hledaly už delší dobu vhodné prostory. Pomocnou ruku pro dobrou věc jim poskytla starostka Hrobčic Jana Syslová. Sobotní akce ji potěšila. „Bylo to krásné, všichni jsou nadšení. Vybralo se 52 tisíc, což je úplně kouzelné. Všem moc děkujeme, že se k nám přišli pobavit a tím i podpořit dobrou věc,“ zhodnotila. Peníze z Hrobčic poputují k dalším financím na transparentní účet sbírky. 

Krampusácký lauf v obci teplického okresu nastal po setmění, když se lidmi zaplnilo fotbalové hřiště. Do uličky mezi návštěvníky vypustil pekelníky moderátor večera Petr Stolař. Děsivá alpská strašidla jsou u nás často spojována s obyčejnými čerty, a i jejich čas je přisuzován k prosinci. Většina krampusových průvodů se ale pořádá už od listopadu a mohou podle tradic probíhat až do konce ledna. Ti, co přijeli, byli rádi, že mohou vystoupit. Loňský rok jim zkomplikoval covid. „Letošní zima neproběhla podle našich plánů, města akce odvolávala. Předloňský rok byl ještě horší,“ poznamenal jeden z Krampusáků s umělec-kým jménem Asmodeus Merlin Zwettler, který do Hrobčic přijel s kadaňskou skupinou. 

Vybavení Krampusáka není nic lehkého. Každý čert by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl viset skoro až ke kolenům. Měl by mít také kravský ocas, vrbové proutí na šlehání, někdy i řetěz. Na zádech má nést nůši, do které dával podle pověsti zlobivé děti. Důležitou součástí je maska, která tvoří jednu z nejděsivějších součástí kostýmu. Je ručně vyřezávaná ze dřeva a vyrábí se na míru. Na každé masce jsou přidělané pravé rohy, které dříve patřily muflonovi, beranovi, kamzíkovi či kozlovi. „Není to nic lehkého. Máme členy, kteří nosí na hlavě i dvanáct kilo. Záleží hodně na tom, zda jsou rohy duté nebo plné. Vnitřek masky je upravený tak, aby na hlavě tolik nevadil a netlačil. Když jsou i hodinové laufy, je ta zátěž hodně znát,“ řekla Dagmar Schüllerová, která zastupovala skupinu Ďáblové ze severu z Českolipska. 

Kostýmy si členové snaží vyrábět sami podle svého uvážení a předlohy, masky jsou dělané na zakázku. Průměrná příprava jednoho krampus čerta před vystoupením zabere dvacet až třicet minut. „Celou Krampus show děláme hlavně pro své fanoušky a diváky. Bereme to jako příjemný koníček a zpestření volného času,“ řekl Deníku manžel paní Dagmar, Petr Schüller. „Když si oblékneme celý kostým, hladina adrenalinu vystoupá na nejvyšší úroveň a každou akci si jdeme užít, jako by měla být poslední,“ zdůraznil.