V případě samotného otevření pro návštěvníky příznivější části roku jde do značné míry spíše o symbolickou záležitost. "Vždyť zahrada funguje po celý rok, poněvadž příroda nikdy úplně nespí. Dokonce ani v sevření zimních mrazů, nemluvě o stálezelených sklenících napříč všemi ročními obdobími. Z toho důvodu proběhlo zahájení v relativně komorní, příjemné atmosféře a namísto velkých gest byl začátek sezóny poznamenaný něčím prostým a zároveň pro zahradu tak typickým, tedy zasazením stromu," uvedl ředitel botanického areálu Petr Šíla.

Podle něj ale nejde strom ledajaký. Jedná se totiž o šácholan. "Toto jméno možná na první pohled leckomu nic neřekne, neboť tento strom je známý především svým latinským názvem Magnolia," vnesl trochu více světla do tajemného názvu stromu ředitel zahrady. Samotný strom zasadila teplická rodačka a bývalá Miss ČR, Lucie Šlégr.

Akce Kafe u Osmanyho v Modlanech.
Osmany Laffita, Decastelo a Mottlová na kávě v Modlanech. Bavili tam plný sál

Tímto je tedy letošní sezóna východní Asie oficiálně zahájena. Petr Šíla coby ředitel Botanické zahrady Teplice také naznačil, co v této sezóně návštěvníky vlastně čeká a proč právě východní Asie?

„Téma sezóny, kterým je východní Asie, vzešlo přirozeně ze skutečnosti, že na pomezí letošního jara a léta dojde k otevření a osázení zrekonstruovaného prostoru ve východoasijské části venkovní expozice. To bude znát nejen květenou, která návštěvníky v této části zahrady obklopí, ale mimo jiné třeba také menšími kulturně-architektonickými prvky v podobě tradičních východoasijských kamenných lamp či kamenné pagody," říká ředitel zahrady Petr Šíla.

V Bystřanech to opět žilo. Přivítali tam jaro a proběhla příprava na Velikonoce.
FOTO: V Bystřanech to žilo. Přivítali tam jaro a proběhla příprava na Velikonoce

Letos se tedy můžeme těšit nejen na novou část zahrady, ale i na tematické akce, prohlídky, okrasné i naučné výstavy, jakož i na asijskou kuchyni v rámci již zmíněných degustačních večeří, z nichž první se koná již nadcházející měsíc.

Mohlo by vás také zajímat:

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Čtěte: Zvenku hotovo, nyní proměna čeká vnitřek budovy nádraží v Teplicích a její okolí