Podle obžaloby si měl v květnu před třemi lety říci o úplatek 25 tisíc korun. Prý jako odměnu za to, že pomůže protistraně v případu údajných finančních machinací v oblasti realit.

Policista ale podobně jako jeho bývalí kolegové v předchozích případech před soudem tvrdil, že je nevinný a může být obětí spiknutí nadřízených.

Soud, kterému předsedá Miroslav Čapek, začal celou kauzu z roku 2011 rozplétat výslechem policisty. Hlavní líčení je naplánováno na několik dnů, včetně reprodukce telefonních odposlechů a výslechů svědků.

Pavel Nováček coby policista z oddělení hospodářské kriminality, která se v minulosti skloňovala u soudu už několikrát, čelí obžalobě z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.

Případ se odehrál v květnu 2011. Byl slunečný den a Teplice se připravovaly na zahájení lázeňské sezony.

Osudný 3. květen Setkání pod mostem

Státní zástupce viní Nováčka z toho, že si řekl o 25 000 korun za to, že svou známou nechá nahlédnout do podkladů trestního oznámení, které na ni bylo podáno.

„Ukázal jí spis a naznačil, že za finanční částku celou věc smete ze stolu," řekl u soudu státní zástupce Vladimír Jan.

O úplatek si neměl říci na půdě teplické policie. S ženou se týž den ještě před výslechem sešel na parkovišti v Alejní ulici v Teplicích. V autě pod mostem.

Realitní makléřka, kterou údajně Nováček o úplatek žádal, peníze dát odmítla. „Chtěl 25 000 korun, ale říkal, že by mu stačilo i 20 000. Už na schůzce v autě jsem mu řekla, že mu žádné peníze nedám. Věděla jsem, že jsem nic špatného neudělala," řekla před soudem Šárka Skramušská.

Vše poté pokračovalo o několik hodin později, už v prostorách policie. Zde proběhl standardní výslech v dané věci údajných finančních machinací ohledně podnikání v oblasti realit, ve kterých je makléřka zmiňovaná.

Na vyšetřování se měl právě Nováček podílet tím, mu byl nadřízenými přidělen výslech Šárky Skramušské.

Obviněný policista jakoukoli vinu odmítá a celou kauzu považuje za útok nadřízených a bývalých kolegů.

Jeho apelace o podjatosti nikdo nerespektoval

Jak u soudu vypověděl obviněný policista, se Šárkou Skramušskou se znal už delší dobu. I on od ní kupoval před časem nemovitost v Bílině, kde bydlí.

"Proto jsem poté, co jsem se dozvěděl, že bych měl vyslýchat svoji známou, žádal o to, aby výslech dělal někdo jiný. Právě kvůli tomu, že jsem podjatý. Ale neuspěl jsem s tím," řekl ve své výpovědi u soudu včera Nováček.

Soudce teď musí rozlousknout, proč se sešli oba pod mostem ještě před výslechem, proč tam Šárka Skramušská šla, i když se cítila prakticky nevinná. A jakou roli v tomto hrají další okolnosti v činnosti teplické hospodářské kriminálky.

Pokračování soudního jednání je naplánováno i na dnešní den, rozsudek ale ještě zřejmě nepadne. Soud chce přizvat k hlavnímu líčení ještě další svědky a také přijdou na řadu zajištěné odposlechy telefonů.