Promítání prvních dvou dílů detektivky proběhne za účasti herců Štěpána Benoniho, Aleše Bílíka a režiséra Roberta Sedláčka a kreativního producenta Jana Lekeše.

„Kriminálka Sever je dalším počinem filmařů, kteří si našli cestu do našeho kraje. Jsem rád, že se k nám televizní štáby vrací. Natáčení jsou velkým ekonomickým přínosem pro region,“ řekl náměstek hejtmana Ústeckého kraje pro cestovní ruch Zdeněk Matouš.

A o čem televizní detektivka je? Jiří Mádl se stane nadějným kriminalistou, který naivně uvěří ve vyšší princip, za což je následně vytrestán. V šestidílném detektivním thrilleru ztvárňuje hlavní postavu, inženýra Petra Svobodu, který pracuje na stavebním odboru radnice. Poté, co se jako svědek brutální vraždy setkává se svým spolužákem z gymnázia, se rozhodne stát kriminalistou. Vyhovuje to jeho smyslu pro spravedlnost. Chce hrát fair, ale narazí.

Kromě hlavní korupční kauzy, která se line celým seriálem, řeší každý díl jeden konkrétní kriminální případ. Štáb natáčel od prosince minulého roku do letošního května v trojúhelníku měst Teplice, Bílina a Ústí nad Labem. Symbolem seriálu je skalnatý vrch Bořeň.

„Je mi velkou ctí přivítat předpremiéru seriálu Sever v Bílině. Zároveň zvu všechny diváky seriálu do našeho letního kina v areálu lázeňského parku Kyselka,“ sdělila starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Start čtvrteční akce je ve 20.30 hodin, vstupné se neplatí. Bílina nebyla pro projekci vybrána náhodou. „V Bílině se hodně natáčelo. Promítání je vlastně taková forma poděkování, protože tam byli k filmařům velmi vstřícní. Mělo by i vyjít počasí, tak snad si to všichni náležitě užijí,“ přeje si Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

Někteří obyvatelé města si v nové kriminálce dokonce zahráli. „Účinkovali v komparzu a možná se na obrazovce sami najdou,“ připomněl producent Petr Bílek.

Z herců se v kriminálce kromě Mádla a Benoniho objeví i Eliška Křenková, Denisa Barešová, Anna Thu Nguyenová, Martin Myšička či Taťjana Medvecká. Na televizní premiéru se diváci mohou těšit na svých obrazovkách 2. září na ČT1.

Teplice a okolí patří poměrně k vyhledávaným cílům filmových a televizních štábů. Před časem se v teplickém divadle natáčely scény do seriálu Bohéma. Největší zářez asi ve filmovém světě zaznamenal americký biják Harrisonovy květy s Andie MacDowell. Ten se natáčel na konci 90. let minulého století v Dubské ulici v Teplicích. Místo si produkce vybrala kvůli ruinám, které měly připomínat jugoslávskou poválečnou pohromu. Dnes už je většina zřícenin pryč a místo vypadá jinak.

Pod kamerou byl už několikrát i fotbalový stadion Na Stínadlech. Profesionální filmový štáb tam před dvěma roky v létě dělal reklamu pro skandinávskou sázkovou kancelář. Nejvíce živo tam bylo ale při natáčení úvodních scén do filmu Zrození růžového pantera. Komparz tam musel na dva dny zcela zaplnit ochozy několikatisícového stadionu.

Na kamery můžete narazit docela často i v horách. Několikrát už štáby navštívily mikulovskou štolu Lehnschafter. Natáčela tam Česká televize záběry pro Toulavou kameru a též jeden z dílů seriálu o záhadách Toma Wizarda. Štolu si vybral i režisér Petr Mikšíček pro svůj dokument o dobovém hornictví.

„Štolu jsme si prošli ještě před natáčením. Pro naše účely byla ideální. Do úzkých chodeb jsme se vešli i s kulisami, což nebylo dvakrát jednoduché,“ sdělila Petra Liprtová z filmového štábu. Prohlídková štola Lehnschafter je jedno z nejrozsáhlejších a nejstarších důlních děl v Krušných horách.