„Nechápu, že si pan ministr vzal na mušku zrovna Agenturu pro sociální začleňování a jejího teď již bývalého ředitele pana Šimáčka. Myslím, že těch palčivějších problémů, které by měl v rámci svého resortu řešit, je víc. A agentura to rozhodně není. Funguje dobře a pan Šimáček své práci rozuměl. Byl to člověk na svém místě," řekl k odvolání ředitele agentury starosta Dubí Petr Pípal.

Starostové se hlásí k iniciativě, kterou spustili zaměstnanci agentury. Ti dali Dienstbierovi otevřeným dopisem najevo, že s jeho krokem, který podle nich agenturu destabilizuje, nesouhlasí. Založili také facebookovou stránku na Šimáčkovu podporu.

Dubí spolupracuje s agenturou od roku 2013 a má s ní další plány. Před časem zastupitelstvem prošel strategický plán sociálního začleňování.

„Začátkem letošního roku bylo Město Dubí agenturou osloveno s nabídkou využít možnosti čerpat prostředky z Evropských strukturálních a investičních fondů pro roky 2014 2020 prostřednictvím koordinovaného přístupu právě k sociálně vyloučeným lokalitám zaměřeného na podporu sociálního začleňování. Samotná agentura bude s naším městem spolupracovat např. v oblasti metodické podpory rozvoje a rozšiřování již realizovaných úspěšných aktivit a opatření a rovněž bude nápomocna při zajištění finančních prostředků pro jejich rozvoj. Stejně tak se spolupráce bude týkat nových opatření a aktivit vedoucích k sociálnímu začleňování a zajištění finančních prostředků na jejich realizaci. Cílem všech těchto našich snah je prioritně zajištění bezpečnosti našim občanů na území celého našeho města, kde nezastupitelnou roli plní Městská policie Dubí," sdělil starosta Dubí Petr Pípal.

Vládní agentura začala fungovat v březnu 2008, je jedním z odborů úřadu vlády. Původně měla přispět k začleňování Romů, po čase se ale zaměřila na všechny potřebné.

Připravuje návrhy opatření a plány jejich plnění. V městech a obcích pak má dát dohromady radnice, školy, policii, neziskové organizace a obyvatele chudinských domů a čtvrtí, aby se snažili situaci díky projektům zlepšit. Problémových lokalit je v Česku kolem 400, žijí v nich převážně Romové. (kos)