Bořislavský kopec dokonce figuruje na druhé medailové pozici. K jásotu ale není ani ten nejmenší důvod. Ba naopak. „Jde totiž o žebříček kritických míst v rámci hodnocení dopravně bezpečnostního projektu Automapa Allianz, v němž se jedna z velkých pojišťoven pravidelně věnuje posuzování lokalit, jimž by se bylo radno raději vyhnout,“ řekl Václav Bálek z centrály pojišťovny.

Přestože zprovozněná dálnice D8 odklonila většinu tranzitu ze silnice od Lovosic přes Velemín na Teplice, je v některých dnech na této trase okolo Milešovky hustý provoz. „Jezdí tu občas i kamiony. A ne zrovna pomalu,“ zlobí se bořislavský starosta Aleš Navara. Odklonění dopravy na dálnici i tak kvituje. V obci podle něj znatelně ubylo hluku motorů. K tomu přidává úsměvnou reakci jednoho z občanů Bořislavi. „Přišel za mnou s tím, že se teď nemůže vyspat. Byl zvyklý na pravidelný rachot projíždějících aut, teď ho ale prý budí kdejaké kokrhání kohouta, hlasité povídání sousedů nebo vrzání vrátek od domu,“ zmiňuje s úsměvem starosta Navara.

Sjezd do obce z Paškapole je nebezpečný, i když tu už nepanuje tak hustá doprava. Kdo to přežene s rychlostí do zatáček, má problém. Často po této silnici z Teplic na Prahu jezdí 30letý řidič z povolání Václav Dolík. „Při stoupání na Paškapole to jde. V opačném směru si dávám velký pozor. Někdy ale můžete jet bezpečně a překvapí vás závodníci, kteří předjíždějí v místech, kde není vidět za horizont,“ říká z praxe řidič soukromého dopravce.

Nehodová automapa, která se zaměřuje na dálnice, rychlostní silnice a silnice I. třídy, vychází z veřejně dostupné databáze Policie ČR. „Podmínkou pro zařazení konkrétního místa je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými zdravotními následky nebo smrtí během jednoho roku, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než sto metrů,“ vysvětlil Václav Bálek. Pořadí v žebříčku rizikových míst je pak stanoveno podle počtu těžkých nehod a závažnosti jejich následků, avšak roli hraje i počet ostatních havárií v daném období.

Loni byly na Teplicku čtyři tragické nehody. Třikrát zemřeli lidé v osobních autech, jednou na motorce. Nové pomníčky z loňského roku stojí v Nelsonské ulici v Oseku, u silnice u Světce, na silnici I/8 u hotelu Sport nad Dubím a nejčerstvější plamínky plápolají u odpočívadla ve Velvětech. „Příčinami nehod jsou nejčastěji nesprávný způsob jízdy, vysoká rychlost a nepozornost,“ připomíná mluvčí teplické policie Daniel Vítek.