V dopravní špičce zde řidiči často na odbočení čekají dlouhé minuty. Z hodnot zjištěných celostátním sčítáním dopravy v roce 2010 vyplývá, že křižovatkou projede po silnici 12 tisíc vozidel denně.

„Celkové náklady stavby ve stupni dokumentace pro stavební povolení činí 16,620 milionu korun bez DPH," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Z celkových nákladů by ŘSD mělo platit 75,5 procenta, Ústecký kraje 10,18 procenta, protože příjezdy ke křižovatce jsou krajské, a zbytek Přestanov za chodníky, veřejné osvětlení a zeleň.

V tom je ale problém. Starosta Jiří Černý řekl, že po obci chce ŘSD asi 3,25 milionu korun. „To je polovina našeho rozpočtu. Máme připravený milion korun, více opravdu dát nemůžeme," uvedl. Podle něho ale křižovatku obec potřebuje, situace v dopravě je zde totiž neúnosná.

Ještě v minulém volebním období přitom dvě třetiny podílu obce slíbil Přestanovu uhradit Ústecký kraj. Ten nyní ze závazku ucukl. „Nemůžeme tyto peníze uvolnit, v rozpočtu je nemáme a velmi obtížně jsme nalezli prostředky na náš podíl," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.

Jestliže všechny peníze nebudou, je stavba křižovatky ohrožená. „V případě, že finanční prostředky nebudou zajištěny, bude zahájení stavby odloženo," tvrdí Ledvinová.

Pokud se stavba nakonec spustí, nejspíše zasáhne i do průběhu oslav bitvy u Chlumce, kam mají přijet tisíce lidí, což se příliš nelíbí kraji. Doprava má být omezena na 30 kilometrů v hodině a budou zde i semafory.(vl)