„Je potěšující, že jsme od českých úřadů obdrželi všechna povolení,“ pochvaloval si vývoj šéf australské firmy European Metals Holding (EMH) Keith Coughlan. Průzkumné vrty ještě před zemním obdobím těžařům umožní přesunout se rychle do další fáze pozemních příprav budoucího dolu.

Celková délka průzkumných vrtů by měla přesahovat 3,3 kilometry. První čtyři vrty již byly na místě zvažovaného dolu vyhloubeny. Projekt, na jehož konci by měla být těžba lithia do bateriových článků, tak podle vyjádření EMH postupuje podle plánu.

Nebohatší naleziště v Evropě

Třináctka vrtů by měla ověřit, zdali se v zemi nachází dostatek kvalitního nerostu pro úvodních pět let těžby. Tato informace pak bude klíčová pro vypracování finální studie udržitelnosti.

V okolí Cínovce se nachází minimálně 348 milionů tun horniny, která obsahuje 4,5 promile cenného oxidu lithného. Pouhá desetina tohoto objemu by přitom stačila pokrýt těžbu na dvacet let. To z Cínovce dělá nejbohatší lithiové naleziště v Evropě. Australanům se navíc zamlouvá lokalita Cínovce s blízkostí kapacitní silnice, elektrifikované železnice i vedení vysokého napětí.

Lithium jako předvolební kauza

Plánovaná těžba lithia se před více než rokem stala úsilím hnutí ANO jednou z hlavních předvolebních kauz. Předseda vlády Andrej Babiš pak po volbách vyvinul značný tlak na to, aby stát memorandum uzavřené tehdejším ministrem průmyslu Jičím Havlíčkem (ČSSD) vypověděl. Člen Babišovy vlády bez důvěry Tomáš Hüner nejprve oznámil, že s firmou EMH vyjedná dodatek, po kritice šéfa ANO však otočil a memorandu vypověděl.

Australané opravňuje k průzkumným vrtům povolení z roku 2010, které udělilo ministerstvo životního prostředí její dceřiné firmě Geomet. EMH po výpovědi memoranda opáčila, že krok vlády bez důvěry nemá na její činnost žádný vliv, neboť stále disponuje přednostním právem k těžbě.

„Vypovězení memoranda ze strany státu nemá žádný faktický vliv na chod projektu, nicméně to vnímáme jako geopoliticky negativní krok,” uvedla v březnu Barbora Hanáková, mluvčí Arca Capital, která je významným českým akcionářem EMH.

Lithium je cennou surovinou při výrobě baterií. Jeho využití, a tedy i cena, rok od roku rychle roste. Používá se také v jaderné energetice, jako příměs do speciálních skel a keramiky, případně výrobu odolných slitin. Povrchově hodlá těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka.