500 metrů do nitra hory, podél historické žíly cínové rudy. Štola Starý Martin v Krupce ukazuje historii dobývání na Severu Čech. Těšit se můžete na teplotu kolem osmi stupňů. V tropických dnech to může být docela příjemný výlet.

PRESTIŽNÍ ZNAČKA UNESCO

A právě toto unikátní svědectví o hornické kultuře má pomoci městu Krupka v zápisu na seznam památek UNESCO. Horní město na Teplicku se o to bude pokoušet už podruhé. Společně s dalšími pěti oblastmi v Krušnohoří, kteří se připojují ke společné českoněmecké žádosti.

Vybraná horní díla na severu Čech jsou už delší dobu na předběžném seznamu a mají velkou šanci uspět. Prestižní značka UNESCO znamená pro dané lokality zájem turistů, ochranu území, pečeť kvality a také peníze na údržbu.

V Krupce jsou na hornické muzeum ve skále pyšní a společně s dalšími památkami ve městě by případný zápis na mezinárodní seznam UNESCO uvítali. „Pro město je to každopádně prestižní záležitost. Určitě to pomůže dalšímu rozvoji cestovního ruchu a dostane štolu ještě do dalšího povědomí turistů a nejen z české republiky,“ říká starosta Krupky Zdeněk Matouš.

Na nezájem ze strany návštěvníků si v tomto nevšedním muzeu hornictví v Krušných horách stěžovat nemohou. V roce 2015 štolou prošlo přes pět a půl tisíce turistů.

NĚMCI ŽÁDOST VLONI ZASTAVILI

„Z třiceti procent to jsou zahraniční návštěvníci. Na exkurze sem jezdí školy,“ informovala Deník Lenka Navrátilová z krupského úřadu, pod jehož správu štola Starý Martin patří.

Krupka měla ohledně zápisu do UNESCO ambice už vloni. Německá strana ale společnou žádost na poslední chvíli zastavila. Pouhé tři měsíce před zasedáním Světového výboru UNESCO v Turecku, kde se mělo rozhodnout.

„V zájmu zachování šancí bylo nutné přehodnotit a zapracovat připomínky odborníků z Icomos, což je hlavní poradní orgán světové organizace. Chceme, aby vše prošlo hladce, a teď ta naděje je,“ argumentoval v Sächsische Zeitung Matthias Liske, který je šéfem německého projektu.

Obyvatelé Krupky v případě zápisu do UNESCO neočekávají ve městě nějakou větší životní změnu. „Možná se tu bude pohybovat více turistů. Ale že by to nějak ovlivnilo život? Romové se kvůli tomu neodstěhují, a silnice taky asi lepší nebudou,“ míní student Roman z Krupky.

Jiného názoru je seniorka Miluška, podle které to právě městu pomůže. „Budou se snažit to tu více udržovat. Možná na to budou dostávat více peněz, když sem budou chtít nalákat turisty. Budou více pod kontrolou,“ míní.

V Krupce to není jen Štola Starý Martin, ale také hrad, hasičské muzeum, unikátní sedačková lanovka, kostely a kaple sv. Wolfganga.

Patří sem i stará hornická stezka z Dolní do Horní Krupky, která pokračuje až za německé hranice. Z našeho kraje projekt kromě oblasti Krupky reprezentují také památky v oblasti Měděnce.

Termín pro podání je leden 2018. „Chtěli bychom vše uspíšit a žádost podat trochu dřív, už na konci roku,“ uvedl nedávno pro MF Dnes šéf společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge Michal Urban. Následně by UNESCO mělo začít s procesem hodnocení.