Volby se budou zřejmě opakovat v celé Krupce. Vůle voliče, který je zkorumpován, není nezávislá, rozhodl soud.

Krajský soud původně nařídil zopakovat volby jen v části Krupky kvůli nepovolené agitaci. Vyplácení odměny za hlasy považoval za přípustné. Podle ÚS to byla chyba. Ústavní soud dnes zrušil částečné opakování voleb, a otevřel tak cestu k novým volbám v celé Krupce.

„Exces, jehož se dopustil krajský soud v odůvodnění napadeného rozhodnutí v pasážích o přípustnosti pojetí voleb ‚obchodně tržním způsobem‘, je východiskem, které je s principy demokratického právního státu v natolik extrémním a hrubém nesouladu, že by sám o sobě stačil k tomu, aby Ústavní soud napadené usnesení zrušil,“ řekl při čtení odůvodnění soudce zpravodaj Stanislav Balík.

Podezření z nakupování hlasů se objevilo hned po říjnových volbách. Ústavní stížnost podala skupina zastupitelů a neúspěšných kandidátů. Žádají opakování hlasování v celé Krupce. Domnívají se, že kupování hlasů je v rozporu se základními principy svobodných a demokratických voleb. V parlamentních volbách zákon kupčení výslovně zakazuje, v případě komunálních voleb nebyly české soudy jednotné.

Ústavní soud projednává několik dalších stížností souvisejících s komunálními volbami. Kromě Krupky se musí zabývat situací v Českém Těšíně, Havířově, Karlově Studánce, Brně-Líšni a na dalších místech. Soud řeší také stížnost na rozdělení Prahy na více volebních obvodů. Nelze předjímat, kdy rozhodne. Neváže jej žádná lhůta. (čtk)