Štola Starý Martin, kaple svatého Wolfganga, hrad Krupka nebo muzeum hornictví v Husitské ulici. To je pouze zlomek toho, co by v budoucnu mohlo figurovat pod hlavičkou UNESCO.

VÝZNAMNÁ PODPORA CESTOVNÍHO RUCHU

Město Krupka se společně s dalšími obcemi Krušnohoří a také ve spolupráci s německou stranou pokusí podruhé o zápis na Seznam světového dědictví. V pondělí společnou česko-saskou nominaci podepsali ministr spolkových zemí Sasko Markus Ulbig a český ministr Daniel Herman.

Krupka se na zápis do seznamu chystá už řadu let. „Jsem přesvědčen o tom, že se nám to podaří. Pro Krupku a potažmo pro celý teplický okres by to byla významná podpora zdejšího cestovního ruchu,“ říká starosta Zdeněk Matouš.

Součástí krupské části z celkové nominace je městská památková zóna, kterou se radnice snaží každý rok oživovat novými projekty.

Naučná stezka Po stopách horníků.
FOTO: Nová stezka ukazuje místa, kde byly v Krupce a okolí dříve doly

„Nabídli jsme to nejcennější z hornické tradice a historie v oblasti celé Krupky,“ podotýká Rostislav Kadlec, který má za město Krupka nominaci na starosti. Kromě podpory cestovního ruchu si vedení města od úspěšného zápisu slibuje také příliv peněz právě na obnovu své historické části.

MĚDĚNEC A BOŽÍ DAR

O zapsání na prestižní seznam UNESCO usiluje 17 hornických památek v Německu a 5 na české straně. Kromě Krupky třeba ty v Měděnci či v oblasti Božího Daru.

Myšlenka nominovat vybrané hornické pamětihodnosti k zápisu na celosvětově uznávaný seznam památek vznikla už v roce 1998, nejprve na německé straně Krušných hor. Později se přidali i Češi. Po dlouhých přípravách první společnou přeshraniční nominaci stáhla v roce 2014 německá strana. A to na doporučení poradní organizace Mezinárodní rady památek.

Komisaři měli výhrady k administrativní stránce německé části projektu. Ta česká prošla bez výhrad.

Průvodce Alexej Tehlár na Štole Martin v Krupce.
Krupka bude napodruhé zkoušet zápis do UNESCO, sází i na Štolu Starý Martin

„Prošli jsme už i přes kontrolu komisařů, kteří v Krupce strávili před lety nějaký čas. Proto jsme do nové žádosti na rozdíl od německé strany nemuseli už nic doplňovat, případně redukovat počty památek,“ říká starosta města Zdeněk Matouš.

Nynější ministry podepsaná žádost bude centru světového dědictví předložena začátkem příštího roku. Mezivládní výbor ji pak projedná zřejmě na svém zasedání v roce 2019. Česká republika má na prestižním seznamu UNESCO 12 památek.

Nově má k rozhodnutí o zápisu z českých památek nejblíže Žatec, jehož nominaci už téměř rok posuzují komisaři. Definitivní verdikt o městě s bohatou chmelařskou historií by měl padnout příští rok v létě.

I Krušnohoří má pro zápis výborné předpoklady. Těžba a následné zpracování nerostných surovin zde probíhalo víc než osm století. V důsledku toho zde vznikla hornická krajina světového významu.

Poslední vlak Českých drah, který projel tzv. Kozí dráhu po celé trase Oldčichov u Duchcova - Děčín.
Kozí dráha zarůstá. Pravidelné vlaky na ní nejezdí už deset let