„Základní myšlenkou pro změnu bylo respektování historické hodnoty Krupky a současné podřízení se moderním trendům v oblasti městského marketingu,“ uvedl místostarosta Rostislav Kadlec. Doplňkovým grafickým prvkem je minerál rudy kasiterit, který podporuje ideu vizuální identity a možnost kompozic různých dekorativních prvků.

Radnice k nové identitě města přistoupila v souvislosti s nedávným zápisem Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Za podobou loga stojí PR skupina města Krupka, která funguje od května pod vedením Petra Nového a Tomáše Syryčanského z komunikační agentury Politicca. Grafické zpracování připravila Tereza Skřivanová ze studia laGraphica. Společně se zavedením nové identity chce město více komunikovat s lidmi, a to i prostřednictvím sociálních sítí. „Vytvořili jsme pro to základní propojovací hashtag #krupkazije, který lze doplňovat o další navazující témata, třeba krupkazijekulturou, krupkazijesportem,“ přiblížil Petr Nový.

Nové logo vyvolává ve městě kladné i negativní reakce. Zatímco příznivcům radnice se nová identita Krupky líbí, představitelé opozičního sdružení Zdravá Krupka se podivují nad tím, že se informace o chystané změně v propagaci města vůbec neprojednávala v zastupitelstvu.

A to přes to, že se změna chystala už od jara. Starosta Zdeněk Matouš však odkazuje na svá vyjádření hned po oznámení vstupu krupského regionu do UNESCO. „Avizoval jsem hned od začátku, že se jako první zaměříme na marketing, který je v rámci aktivit UNESCO důležitý. Logo odpovídá mým představám a městu sluší,“ uvedl.

Při tvorbě nového loga symbolizujícího písmeno K coby první znak z názvu města vycházela pracovní skupina z historie a tradice Krupky. Základem byl původní městský znak, který má Krupka od roku 1478. Právě tehdy český král Vladislav II. Jagellonský udělil erbovním listem městu znak a pečeť.

Podle místostarosty Rostislava Kadlece bude nové logo stěžejním poznávacím prvkem pro nové propagační materiály. „Chceme novým způsobem komunikovat na sociálních sítích, budeme tvořit celý nový web jak pro město Krupka, tak i pro samotné místní památky, které jsou zapsané i nezapsané na světovém seznamu dědictví,“ konstatoval Kadlec.

Mobilní aplikace

Starosta Zdeněk Matouš už na tiskové konferenci po vstupu do UNESCO o prázdninách naznačil, že město chce pro turisty vytvořit mobilní aplikaci o všech památkách v různých jazykových mutacích. Radnice v této souvislosti čeká na vhodnou dotaci, která by z větší části pokryla finanční náklady.