Projednávání tohoto bodu bylo bouřlivé. Přišlo i několik nájemníků, kterým se nabídnutá cena zdá vzhledem ke stáří domu vysoká. Například David Kukla argumentoval špatným stavem. „Už tři roky píšu opakovaně stížnosti na město, že je tam plíseň. Žádal jsem, ať se to zateplí, není tam izolace proti vodě,“ říkal.

Vedení města se při stanovení prodejní ceny řídilo znaleckými posudkem, jenž je o 2400 korun za metr čtvereční vyšší než cena, kterou si nechali jiným znalcem vypočítat nájemníci.

O případném kompromisu ale koalice nehodlala diskutovat. „Musíme se ze zákona chovat jako dobří hospodáři. Nenechám se zavřít za to, že jsem něco prodal pod cenou,“ pronesl místostarosta Rostislav Kadlec (Krupka naše město).

BUDOU NA TO MÍT?
Podle vedení města se do výsledné ceny promítly opotřebení a závady v budovách. „Znalec samozřejmě prohlédl nemovitosti za přítomnosti zástupců nájemníků a především zhodnotil aktuální technický stav a stavební provedení,“ doplnil Milan Křivohlavý, který zastupuje město Krupka.

Konečná cena, za kterou mají nájemníci kupovat byty, se nelíbí zástupcům z opozičního sdružení Zdravá Krupka. Poukazují na to, žev domech bydlí i senioři, kteří na koupi nemají peníze.

Opozice dokonce žádala o stažení bodu z programu pro nedostatek informací právě z důvodu posudků ze strany města, které dostala k dispozici až na jednání zastupitelstva. U obou stran se navíc rozchází zadání ohledně znaleckého posudku. Město si nechalo udělat posudek na administrativní cenu, nájemníci na cenu obvyklou. Během jednání na to upozornila opoziční zastupitelka Marcela Řeháková (Zdravá Krupka). „Druhý posudek zohledňuje pouze cenu obvyklou. Proto ty ceny nyní nemůžeme ani porovnávat,“ uvedla.

„Naše zadání je dobře. Nemám vůbec důvod si myslet, že je ten znalecký posudek špatný,“ reagoval starosta Zdeněk Matouš (ČSSD).

„NIKDO JE NEVYHODÍ“
Podle jeho zástupce Rostislava Kadlece nikdo nájemníky nenutí, aby si byty kupovali. „Někteří o to už před časem projevili zájem. Ti, kteří si byty nekoupí, tam budou bydlet samozřejmě dál, nikdo je nevyhodí, budou mít platnou smlouvu,“ snažil se uklidnit vášně v sále. Nájemníci ale mají strach, že pak budou muset platit vyšší nájem těm, kteří si jejich byty od města koupí.

O prodeji nakonec rozhodlo 11 koaličních hlasů. Prodej bude rozdělený do několika fází s předkupním právem pro stávající obyvatele obou domů. V prvním kole můžou byty kupovat pouze nájemníci, kteří městu nic nedluží, a to do konce října za 8034 korun za metr čtvereční.

Opozice osočila vedení města také v kauze prodeje pozemků v prostoru Jabloňový sad. Naopak kvůli nízké prodejní ceně. Zpustlý prostor o rozloze skoro 30 tisíc metrů čtverečních přiklepli koaliční zastupitelé zájemci za 100 korun za metr čtvereční, což je podle sdružení Zdravá Krupka za pozemek určený pro výstavbu rodinných domů hluboko pod cenou. V minulých dnech proto kvůli tomu podali trestní oznámení.