V rozhodnutí, které je na úřední desce úřadu, to radnice odůvodnila dopravními komplikacemi, které by mohl pochod způsobit. DSSS se chce proti zákazu odvolat k ústeckému krajskému soudu.

Předseda DSSS Tomáš Vandas v tiskové zprávě tvrdí, že akcemi chtěli upozornit na případ, kdy loni v dubnu dva mladí útočníci chtěli okrást dvanáctiletého chlapce. Když zjistili, že nic nemá, brutálně ho zbili a zneužili. Soud jednoho z útočníků poslal na deset let do vězení, odvolací soud mu trest snížil na polovinu. Podle soudu měl útok rasový motiv. Druhý útočník nebyl stíhaný, nebylo mu totiž ještě 15 let.

DSSS je pokračovatelkou Dělnické strany, kterou loni rozpustil Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytvářela pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

DSSS před dvěma týdny pořádala podobný pochod v Novém Bydžově na Královéhradecku. Policie zde zasáhla proti aktivistům, kteří pochod chtěli zablokovat. Z výtržnictví také obvinila 13 pravicových extremistů zadržených v souvislosti se zraněním Roma. Incident se stal po akci DSSS. (ČTK)