Dvouletý Péťa z Krupky nemůže prožívat dětství jako jeho vrstevníci. Od narození totiž trpí nemocí motýlích křídel. Léčba je hodně drahá. Rodiče jsou rádi za každý příspěvek, který jim pomáhá zlepšit chlapcovo dětství.

„Vyžaduje neustálou kontrolu. Po celém tělíčku vznikající puchýře je nutné propichovat a ošetřit. Musíme neustále promazávat kůži, ošetřovat eroze v puse. Rány po chybějící kůži na nožičkách se mu od narození ještě zcela nezhojily,“ naznačuje část neustálé péče tatínek Jan Procházka.

Deník příběh malého chlapce i některé formy pomoci od lidí sleduje. Na léčbu mu například v létě přispěli Tepličané. A to tím, že se na konci června přišli svézt na velkou nafukovací skluzavku nazvanou Slide rozloženou na šikmé ploše vedle teplického fotbalového stadionu. Záštitu nad akcí převzala radnice. Za jízdy na jedné z největších nafouklých drah v ČR se během jednoho odpoledne vybralo přibližně 15 tisíc korun. Peníze následně putovaly do Krupky, kde chlapec s rodiči bydlí.

Na reportáž v Deníku o této akci zareagovalo vedení obce Modlany s tím, že by také rodině pomohlo. V redakci jsme tedy obě strany telefonicky nakontaktovali.

Nyní v Modlanech běží projekt nazvaný Vánoční Modlansko, což je série charitativních koncertů v místním kostele. Výtěžek z akce obec rovněž předá rodině nemocného Péti.

Nemocí motýlích křídel trpící chlapec to nemá v dětství snadné. Už samotné zjištění, že se Janovi a Janě narodil syn, který má vrozenou kožní nemoc, jim převrátilo život naruby. A to doslova ve vteřině. Rodina musela doma provést spoustu úprav. „Změkčit postýlku, vypolstrovat kočárek, připravit místo na převazování, udělat prostor pro zdravotní materiál, kterého není málo,“ líčí Petrova maminka.

Kvůli křehké kůži je třeba pozorně vybírat také oblečení a obuv. „Stačí třeba silnější šev na nevhodném místě a Péťovi se udělá puchýř nebo mu kůže sleze úplně,“ dodává. Jak podotýká, nikdy si nepředstavovala, že bude vlastnímu dítěti působit velkou bolest i pouhým pomazlením či pochováním.