Celý pracovní týden měli z prvního kola voleb do Senátu postoupivší primátor Jaroslav Kubera (ODS) a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (SEN 21) na to, aby přesvědčili další lidi na svou stranu. Na to, jak se jim to povedlo, si musíme počkat do sobotního odpoledne, kdy bude znám volební výsledek. Oba začínají od nuly.

„Časově bude druhé kolo probíhat stejně jako to první. V pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky obdrží voliči ve volební místnosti,“ uvedla Eva Michálková z teplického magistrátu.

Zatímco Zdeněk Bergman využil mezičasu především k objíždění měst a obcí, kde diskutoval s lidmi, Jaroslav Kubera se soustředil na velké obchody.

Jaroslav Kubera, sleduje výsledky voleb.
„Se sestavováním koalice není kam spěchat, teď bojuju o Prahu,“ říká Kubera

„Mělo to dobrý efekt bavit se s lidmi mezi regály. Ale také jsem domů nosil nepotřebné věci. Tu pilku, tu zase meloun,“ řekl s úsměvem Kubera. Vidět byl i na nádraží, kde v diskuzních skupinkách na místech s povoleným kouřením krátil lidem čekání na vlak.

Několikrát se oba soupeři sešli u jednoho stolu v televizních debatách. Zdeněk Bergman musel kvůli kampani využít dovolené, aby mohl chybět na gymnáziu, které řídí. „Je to ale potřeba komunikovat znovu s lidmi,“ argumentoval poté, co se dozvěděl o svém postupu.

První kolo, které proběhlo minulý pátek a sobotu, přineslo několik zajímavostí napříč okresem. Například v Bystřanech dostali Bergman i Kubera volební „nakládačku“ od tamního starosty, který se rovněž pokoušel o senátní křeslo. Ivan Vinický tam v hlasování oba porazil, když od lidí získal téměř 34 procent, zatímco Kuberu tu volilo 26 procent a Bergmana 19 procent obyvatel.

Zdeněk Bergman, kandidát na senátora za obvod Teplice, na hradě v Krupce.
V senátním ringu proti sobě stojí v rukavicích primátor města a ředitel gymnázia

Ředitel gymnázia porazil primátora ve dvou obcích Teplicka, v Kostomlatech pod Milešovkou a Bžanech. Největší rozdíl mezi oběma byl v Žimu, kde Kuberovi dalo hlas drtivých 77 procent, přičemž pro Bergmana hlasovalo necelých 5 procent tamních voličů.

Nyní je na řadě druhé kolo senátních voleb, které ale podle zkušeností z minulých let už tolik voliče netáhne. V prvním přišlo k urnám na Teplicku vhodit hlas 36 procent lidí. V druhém se očekává propad pod 20 procent. Bylo to tak totiž i v senátních volbách v roce 2012 a 2006.

Důležitost rozhodující bitvy si uvědomuje Pavel Šedlbauer (TOP 09), kterého Kubera s Bergmanem porazili v první kole. „Přijďte k volbám,“ vzkázal na svém facebookovém profilu s vyjádřením sympatií pro Bergmana.

Jaroslav Kubera, sleduje výsledky voleb.
Jaroslav Kubera: Mráčkova Volba pro nás není partner pro jednání

Jeho protivníka naopak po zhodnocení obou volebních programů podporuje další z nepostoupivších kandidátů Jan Zahradníček (SPD). Neutrální vzkaz vyslal mezi své stoupence výbor KSČM, jejichž kandidát Tomáš Zíka v prvním kole neuspěl. „V druhém nemáme podporu ani pro jednoho ze soupeřů,“ uvedla tajemnice strany Jitka Hanousková.

Proti Kuberovi nyní v duelu stojí člověk podporovaný hnutím Senátor 21. Třikrát předtím to byl komunista v roce 2012 Jaroslav Dubský a v letech 2006 a 2000 Oldřich Bubeníček. V historicky první volbě do Senátu v roce 1996 byl Kubera také ve finále, ale o pět procent hlasů ho porazil Jaroslav Musial z ČSSD.

Vysypávání volební urny v litoměřické MŠ Mašinka ve Vančurově ulici.
ON-LINE volby na Teplicku: O Senát se v druhém kole utkají Kubera a Bergman