Dostal minimálně 255 tisíc korun. V tom mu pomáhali tři další komplicové, kteří si také přišli na statisíce korun. Za to ho včera ústecký krajský soud poslal do vězení na 7,5 roku a odsoudil i k povinnosti zaplatit 750 tisíc korun za přijímání úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby. Případně ve vězení stráví další rok. Rozsudek není pravomocný. Kušnierzova obhájkyně se odvolala. Bývalý ředitel u soudu nebyl.

Kušnierzovi komplicové Václav Poláček, Roman Švec a Vladyslav Ivanovyč Hleba pak mají ve vězení strávit 5 let a každý zaplatit 300 tisíc korun. Soud potrestal i tři žadatele o dotace Martina Mikeše, Milenu Pucholtovou a Lukáše Šístka, kteří čtveřici za ovlivňování úplatky dávali.

Všichni dostali podmíněné tresty Podle rozsudku dávali peníze za ovlivnění projektů Ranč pod Třebouňským kopcem, Pension Vila Mannesmann a fotbalový stadion v Jirkově Ervěnicích. V prvním případě chtěli až 1,7 milionu korun, dostali 250 tisíc. Ve druhém pak čtveřice od podnikatelky inkasovala 625 tisíc korun a v posledním minimálně 10 tisíc.

Soudkyně Kamila Elsnicová v odůvodnění rozsudku uvedla, že spravedlnost se nemůže zastavit před dveřmi úřadu regionální rady. Poukázala dokonce na propojení rady s vlivnými podnikatelskými kruhy.

„Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický. Blíže prameni už by snad být ani nemohl," uvedla v odůvodnění. Poukázala i na to, že úřad zde platí vysoké nájemné, dvojnásobné než v předešlých prostorách. Prostory jsou podle ní velmi velkorysé. „Soudci a zapisovatelky zdejšího soudu mohou jen závidět,"dodala.

Upozornila i na další věci, které kolem regionální rady panují. Například na skutečnost, že jmenováni Kušnierze do funkce ředitele bylo předem dohodnuté, což odposlechy také dokazují.

Na případ korupce policisté přišli v okamžiku, kdy čtveřice na jednoho ze žadatelů, Martina Mikeše, neúměrně kvůli úplatkům tlačila. Jeden z nich mu i vyhrožoval, proto Mikeš vše nahlásil policii. Kriminalisté pak půl roku čtveřici odposlouchávali. Soud má 70 hodin nahrávek telefonátů.

Mikeš, který dostal podmíněný trest, novinářům řekl, že svého rozhodnutí někdy lituje. „Ztratil jsem úplně všechno," uvedl. Nejenže jej soud potrestal, ale za projekt,na který peníze nedostal, také dluží. Soudkyně včera upozornila, že trestné je ale nejen příjímání, ale i dávání úplatků. Proto je potrestala, i když mnohem nižšími tresty.

Kolem úřadu regionální rady je více skandálů. Policie Kušnierze a dva další úředníky z úřadu stíhá kvůli jiným dotačním skandálům. Kušnierz a vedoucí právního oddělení úřadu jsou kvůli tomu nyní ve vazbě.

Samotný operační program za téměř 19 milionů korun je kvůli hromadícím se kauzám a podezřením z neúměrného zasahování krajských politiků zastavený. Úřad nyní hledá cesty, jak ho obnovit.

Čtěte také…
- Kušnierz a spol. stanuli opět před soudem (23.1.2012)

Jak šel v kauze čas…

Výběr hlavních událostí kolem stíhání někdejšího šéfa Rady regionu soudržnosti Severozápad Petra Kušnierze:

2011:

22. března – Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl razii v sídle Rady regionu soudržnosti Severozápad v Ústí nad Labem, jehož šéfem byl Petr Kušnierz. Důvodem zásahu bylo podezření z korupce při výběru projektů a čerpání dotací.

24. března – Krajské zastupitelství oznámilo, že v kauze stíhá sedm lidí. Tři z nich byli obviněni z podplácení, čtyři z přijímání úplatku a jeden navíc i z vydírání. Pět obviněných, mimo jiné i Kušnierz, skončilo týž den ve vazbě. Kušnierz byl koncem března dočasně zbaven funkce.

25. března – Ministerstvo financí v souvislosti s případem pozastavilo programu Severozápad takzvanou certifikaci. To znamená, že ministerstvo do Bruselu neposílá žádosti o proplacení proinvestovaných pe­něz.

17. srpna – Státní zastupitelství obžalovalo všech sedm lidí, kteří byli stíháni v kauze ROP Severozápad.

5. září – Kušnierz byl definitivně odvolán z ředitelské funkce.

14. prosince – Kušnierz poprvé stanul před soudem. Prohlásil, že je nevinný a že obžaloba proti němu nemá jediný přímý důkaz. Podle státního zástupce měl Kušnierz spolu s dalšími třemi lidmi žádat desetiprocentní provize z evropských dotací. Podle spisu přijali nebo plánovali přijmout minimálně 2,8 milionu korun. Peníze měly být slíbené na tři projekty – Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem s dotací asi 12 milionů korun, Penzion Villa Mannesman s nakonec nepřidělenou dotací 15 milionů a uvažovaná rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

20. prosince – Novým ředitelem Úřadu Regionální rady Severozápad se stal Pavel Karel Markvart.

2012:

23. ledna – Před soudem se četla mailová korespondence Kušnierze a jeho předchůdce ve funkci Petra Vráblíka. Vyplynulo z ní, že výběr Kušnierze do čela dotačního úřadu Severozápad mohl být zmanipulovaný, o čemž prý věděli i někteří politici, včetně bývalého hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce (ODS). Ten takové obvinění před soudem odmítl.

13. března – Kušnierz byl na základě rozhodnutí Vrchního soudu v Praze propuštěn z vazby.

28. května – Kušnierz požádal o výměnu soudce v procesu. Soudkyně Kamila Elsnicová byla podle jeho názoru podjatá, protože její bratr patří mezi ústecké aktivisty, kteří bojují proti korupci a zvůli úřadů.

4. června – Ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo financí pozastavily Regionální operační program Severozápad. Ministerstva uvedla mezi důvody pozastavení programu například policejní vyšetřování jeho bývalého ředitele Kušnierze, dále audit společnosti Deloitte, který zjistil v programu Severozápad pochybení u všech 35 kontrolovaných projektů, a také obvinění z klientelismu, která vznesl bývalý úředník programu Leo Steiner.

29. června – Před soudem zazněly závěrečné řeči. Žalobce navrhl pro Kušnierze sedmiletý nepodmíněný trest.

3. července – Policie Kušnierze znovu zatkla. Spolu s ním byli zadrženi i další tři lidé, z nichž dva byla zaměstnanci ROP Severozápad. Všichni čtyři si vyslechli obviněni z poškozování finančních zájmů EU a tři z nich navíc i ze zneužití pravomoci úřední osoby.

12. července – Ústecký soud uznal Kušnierze vinným z přijímání úplatků a vyměřil mu za to trest v délce 7,5 roku, pokutu 750.000 kč a pětiletý zákaz činnosti. Vinnými soud shledal i šest zbylých obžalovaných.

Kolik kdo dostal?

Petr Kušnierz 7,5 roku vězení + peněžitý trest 750 tis. Kč, případně další 1 rok vězení
Václav Poláček, Roman Švec, Vladyslav Ivanovyč Hleba 5 let vězení + 300 tis. Kč , případně dalších 8 měsíců vězení
Martin Mikeš 18 měsíců vězení s podmínkou na 3 roky
Milena Pucholtová 2 roky vězení s podmínkou na 4 roky + 150 tis. Kč, případně 6 měsíců vězení
Lukáš Šístek 1 rok vězení s podmínkou 2 roky + 75 tis. Kč, případně 4 měsíce vězení