ČTK to řekl předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka. Údaje ke sklizni dnes zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
Průměrný výnos řepky je 3,9 tuny na hektar, loni to bylo 3,5 tuny na hektar. Sklizena je už na všech polích v Ústeckém kraji. V minulosti každoročně žlutých polí v regionu přibývalo, teď už tomu tak není. Před rokem byl výměr 26.591 hektarů. Letos ji zemědělci sklidili z 22.826 hektarů. "Vyšší výnos se okamžitě promítl do nižších výkupních cen, radost tak není až tak veliká," uvedl Brožka. V současné době se výkupní ceny řepky pohybují těsně nad 8000 korun za tunu, zatímco dříve to bývalo i přes 10.000 korun.
Většina pěstitelů nemá velké sýpky a vozí k okamžitému výkupu i většinu pšenice či ječmene. "I tady se ceny propadají. Se samotnou sklizní bychom mohli být spokojeni," uvedl předseda agrární komory kraje, jenž má velké plochy polí zejména v okrese Litoměřice a Louny. Na tyto dva regiony připadají tři čtvrtiny ploch. Kvalita obilí je dobrá, polovina sklizené pšenice se prodala jako potravinářská.

Výnosy za celý kraj jsou o něco nižší, než je republikový průměr. Je to dáno podle Brožky tím, že část polí leží ve vyšších podkrušnohorských oblastech a část je v oblasti žateckého srážkového stínu. "Na Podbořansku, Žatecku a v části Chomutovska se letos projevilo také krupobití, obilí lehlo a úroda nebyla až tak dobrá," vysvětlil Brožka. Podle něj ale výnosy v produkční oblasti Litoměřicka a Lounska odpovídají republikovému průměru nebo jsou i vyšší.
Sklizeň posledních několika hektarů teď v kraji komplikuje déšť. Někteří pěstitelé zvažují, zda se vůbec vyplatí ještě vysílat kombajny na pole nebo je lepší zlaté místy už spíše zahnilé klasy zaorat.