Signál regulace ale nejspíš meteorologové ještě neodvolají, protože se řídí průměrnou koncentrací naměřených hodnot za 24 hodin a ty začínají klesat pomaleji. Regulace se vyhlašuje při trojnásobném překročení zdravotních limitů na některé z měřicích stanic.

O jejím odvolání potom rozhodují meteorologové podle situace. A ta nevypadá nijak příznivě. "Nad územím celého regionu je silná inverze a pak záleží na místních podmínkách. Uvidíme na konci týdne, co se stane, ale zatím prognóza není dobrá," řekl ČTK v úterý meteorolog ústecké pobočky ČHMÚ David Král.
Naposledy vydávali meteorologové v kraji upozornění na smog letos v březnu, regulace byla za loňskou zimu vyhlášena třikrát, naposledy koncem února. Při vyhlášení smogové regulace musejí omezit svůj provoz největší znečišťovatelé v kraji, jako jsou teplárny, elektrárny nebo kamenolomy.
Na Děčínsku a Ústecku se regulace dotkla kamenolomu společnosti Dobet a v Děčíně provozu výrobce keramiky Silike a v Ústí nad Labem společnosti Energy Ústí nad Labem.

Na Teplicku musela regulovat provoz úpravna uhlí Severočeských dolů v Ledvicích, výrobna izolačních hmot Union Lesní Brána a výrobna skelné vaty Knauf Insulation v Krupce, na Chomutovsku teplárna Actherm v Chomutově, provozovna společnosti Keramost v Kadaňi a úpravna uhlí Litvínovské uhelné v Komořanech. Na Litoměřicku reguluje provoz masokombinát firmy Procházka v Roudnici nad Labem, kamenolom v Libochovanech a výtopna Energie Holding v Litoměřicích.

Kvůli vysokým koncentracím prachu musely omezit provoz také čtyři elektrárny společnosti ČEZ v severních Čechách. Regulační řád jim podle mluvčího ČEZ pro severní Čechy Otty Schneppa ukládá přerušit manipulaci na skládce paliva a skrápět povrch skládky paliva a komunikací v areálu vodou. V elektrárně Prunéřov na Chomutovsku navíc musí na minimum omezit nebo, pokud je to možné, úplně zastavit provoz pásové dopravy popela a omezit na minimum provoz drtírny vápence. Omezil také manipulaci s palivem a popelem v teplárně v Trmicích v Ústí nad Labem.
Sever Čech opět trápí zhoršené rozptylové podmínky od nedělního rána. Meteorologové doporučují lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem, aby se zdrželi při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže. (čtk)