Čekali jsme vyděšené chudinky prvňáčky, ale děti to zvládají perfektně, musím říct, že mnohem lépe, než některé maminky, které jsme ve čtvrtek večer viděli na rodičovské schůzce v jídelně školy. Je ale fakt, že zatím je pohodové počasí, v dešti a mrazu bude hůř.

Jezdí nejmladší

„Na základní škole Koperníkova nám poskytla paní ředitelka celé patro. Jezdí tam 200 dětí, přes 300 jich zůstává v areálu školy v části, kde zatím neprobíhá rekonstrukce. S dětmi jezdí kromě učitelů i strážníci, spolupráce s nimi je výborná. Vybrali jsme nejmladší děti z několika důvodů. Nejdůležitějším faktorem je pro nás zajistit bezpečnost dětí a nenarušit výuku. Prvňáčci areál školy neznají, navíc fungujeme v provizorních podmínkách a jak bude rekonstrukce postupovat, čekají nás přesuny do prostor, které už budou hotové. Děti mají svoji paní učitelku a učitelé se u nich nestřídají na jednotlivé předměty, jako je to u žáků na druhém stupni. Mají i kratší vyučování, takže se sem zase vracejí do jídelny a školní družiny, které normálně fungují," řekla nám ředitelka školy Eva Vášová.

I paní učitelky, které s dětmi dojíždějí potvrdily, že děti nečekaný začátek školy, který mívá po ránu podobu branného cvičení s nástupem na seřadišti, zvládají bez problémů. Zdá se, že je to rychleji naučilo samostatnosti a spíš posílilo.

Na Koperníkovce jim vyšli maximálně vstříc a také už plánují, jak do výuky využijí blízkost hvězdárny.

Kdo to zavinil?

Proč k celé situaci došlo se rodiče podrobně dozvěděli na čtvrtečním setkání s vedením školy, města a stavební firmy, která rekonstrukci provádí.

Dva roky se připravovaly všechny potřebné záležitosti kolem dotace a příprav rekonstrukce základních škol Bílá cesta a Maršovská, na které je obdobná situace jen s tím rozdílem, že žáci mohou ve škole zůstat v průběhu rekonstrukce a nemusejí dojíždět na jinou školu.

Jak vysvětloval rodičům náměstek primátora Hynek Hanza, Mostecká montážní firma, která vyhrála výběrové řízení na rekonstrukci školy na Bílé cestě, mohla se stavebními pracemi začít až v okamžiku, kdy dostala od Fondu smlouvu o dotaci. Fond přislíbil smlouvu na jaře, dorazila ale až v létě, takže stavení firma mohla začít s rekonstrukcí až 19. srpna, místo na začátku prázdnin. Na stavbu je vyčleněno 120 dní, kdy je možné provádět stavební práce. Situaci samozřejmě může zkomplikovat počasí.

Školu čeká kompletní rekonstrukce včetně výměny oken, střechy, zateplení a odstranění boletických panelů obsahujících azbest. Dotace 18 milionů, kterou město dostalo na rekonstrukci, musí být vyčerpaná do 31. ledna 2015. Proto nebylo možné, jak chtěli vědět někteří z rodičů, odložit rekonstrukci na příští prázdniny.

„Je mi líto rodičů i dětí, ale máme teď všichni společný cíl. Aby byla rekonstrukce dokončená co nejdříve, škole i dětem jsme co nejvíc usnadnili podmínky, v kterých se učí a děti se mohly vrátit do svých tříd," řekl na setkání primátor Jaroslav Kubera. „Takže co bychom mohli udělat pro to, abychom to ulehčili dětem?,"ptal se rodičů."

10 dní náskok

Pro stavební firmu je podle jeho slov tou největší motivací fakt, že vše financuje ze svého. Peníze dostane až po dokončení celé rekonstrukce. Podle zástupců stavební firmy zatím vše probíhá dobře, dodávky oken dostávají podle plánu, takže už je v tuto chvíli firma o 10 dní v předstihu před harmonogramem. Termín se budou snažit zkrátit, ale rozhodující bude počasí. I tak osazenstvo školy čekají „bojové" podmínky až do Vánoc.

Na setkání padlo i několik námětů, jak usnadnit dětem ranní cestování. Rodiče navrhovali, aby dva autobusy, které zajišťuje Arriva, zajížděly až ke škole. V případě, že bude mít dopravní podnik volné pouze trolejbusy, by to ale nešlo. Padl i návrh zbudování provizorního přístřešku, kde by se mohly děti schovat v případě deště. I tím se budou na městě zabývat. Zatím primátor slíbil, že město uhradí úklid prostor školy, aby se děti mohly vrátit co nejdříve. Svoji pomoc nabídli paní ředitelce i rodiče. Obě školy, Bílá cesta i Maršovská pak dostanou jako malé odškodné nové moderní tabletové učebny. Učitelé a paní ředitelka se za to, jak vše skvěle zvládají, dočkali poděkování jak vedení města, tak i stovky přítomných rodičů a prý na ně bude myslet i ježíšek. (ot)