Povodeň na začátku června zasáhla v Ústeckém kraji 52 měst a obcí, bleskové záplavy před týdnem na Lounsku, Chomutovsku a Šluknovsku zvýšily jejich počet na 80. Své domovy muselo opustit téměř 12.000 lidí. Prvotní náklady na úklid po povodni, čerpání vody či odvoz odpadu odhadl kraj na 343 milionů korun. Škody podle odhadů překročí tři miliardy korun, jen v krajském městě je odhadují na 2,2 miliardy.

Účet zatím není konečný, práce ještě potrvají nejméně dva týdny. Zatímco na Ústecku a Děčínsku se vše postupně vrací do normálu, na Litoměřicku se stále odčerpává voda z lagun. Uzavřena je tam řada silnic do obcí a také stovky domácností zůstávají bez elektřiny a plynu. V celém kraji je bez elektřiny ještě téměř 1000 odběratelů a kolem 900 bez plynu.
Uzavřeny jsou stále také tři úseky železnice. Na tratích z Dolního Žlebu na Bad Schandau a z Děčína na Vraňany by už ale v neděli měly opět jezdit vlaky. Zatím není jasné, kdy bude zprovozněna trať z Chotiměře do Úpořin. Železnici zasáhl stejný sesuv půdy, který zavalil rozestavěnou dálnici D8.(čtk)