„Lidé tam stále jezdí, ale ne s cestovní kanceláří. Většinou jedou sami autem, protože není těžké tam sehnat ubytování,“ uvedla Mária Sporová z cestovní kanceláře Teplice Tour. Nejoblíbenější jsou prý zájezdy last minute. „Je pravda, že máte velkou cenovou výhodu, ale zase omezený výběr místa či hotelu, kde se chcete ubytovat. A lidé, kteří mají stálou práci, mají problém, aby jim v zaměstnání dali narychlo dovolenou,“ vysvětluje Sporová.
A jak je to na dovolené s jídlem? Lidé, kteří jezdí do arabských států, si většinou platí All inclusive. Naopak ti, kteří jezdí do Řecka či Bulharska neplatí zbytečné peníze za jídlo na hotelu, ale raději se pro potraviny vypraví do města, kde je vyjdou stejně draho a někde dokonce levněji než u nás. Turisté už skoro nejezdí autobusem. „Na to je náš národ už moc rozmazlený. Dřív jsme byli rádi, že jsme se vůbec někam dostali a letadlo byl zbytečný luxus. Teď už si cestu autobusem ani neumíme představit. Také je to tím, že ceny letenek šly hodně dolů,“ říká Marie Lišková z pobočky cestovní kanceláře INEX.
V televizi je o prázdninách také častěji vidět, jak klient odjede na dovolenou a jeho cestovní kancelář mezitím zkrachuje. Zajímalo nás, jestli když se něco takového v médiích objeví, tak se lidé bojí a více se v cestovní kanceláři ptají. Obě cestovní kanceláře se shodly, že ne. „Když si klient dovolenou objednává, rovnou ho informuji, že jsme pojištěni, že máme vše ověřené a také bohaté zkušenosti. Naopak jsou potom překvapeni, že jim pojištění zajišťujeme my,“ objasnila Lišková. A co poznávací zájezdy? Nejvíce v módě jsou prý na podzim a hlavně na jaře. Stále oblíbenější je Island a Norsko, ale také stálice jako je Paříž. Podle Liškové je také nádherná jarní Vídeň. I poznávací zájezdy jsou prý ale častěji směrovány na jih. „Lidem se stále líbí Řím a jiná jižní města. Je to také tím, že zájezd na sever vyjde mnohem dráž. I jídlo je tam za velmi vysoké ceny. Mají prostě úplně jiné sociální podmínky,“ míní Sporová. Zájezdy mimo Evropu tak časté nejsou. „Chodí mi sem lidé, co říkají, že Amerika je jejich největší sen, ale buď se tam nikdy nepodívají, nebo jedou individuálně. Také se teď čeká, jak to dopadne s vízem,“ řekla Lišková. Nejraději prý na dovolené jezdíme na 10 až12 dní.