Organizátoři z Domu kultury Teplice už pustili do světa první jména z programu.

Na scéně U Ptačích schodů se představí například skupiny Wishmasters, Buty, Fleret, nebo Alice s Danem Bártou.

Scéna za Domem kultury bude připravena pro skupinu Traband, Václava Neckáře a Bacily, Roberta Křesťana a Druhou trávu, nebo Petra Bendeho s Bandem.

Scéna na Náměstí Svobody se těší na skupinu Normal + Melodica, Carpatia Castle nebo na Martina Ketnera and Trouble Heroes.Lázeňská 2016

Scéna Na zámku letos představí Dášu Vokatou s Oldřichem Kaiserem, Lenku Dusilovou a Baromantiku nebo Svatopluka & Sváťu Karáska.

Scéna Mušle v šanovském parku letos v Teplicích přivítá například Lounskou 13, Josefa Zímu a orchestr Jiřího Sládka, nebo Naďu Urbánkovou a Bokomaru.

Ohňostroj, a pak hned úklid

Očekávaný ohňostroj, který v centru lázeňského města vždy sledují tisíce lidí, se bude konat v tradičním čase, v sobotu ve 22.22 hodin. Skončí jím první den slavností. Technické služby pak musí během pár hodin do nedělního rána uklidit celé centrum Teplic od pivních kelímků a papírových tácků od párků, které se válí po travnatých plochách a také na chodnících. Tuny odpadků vždy spolehlivě zmizí, takže v neděli ráno se Teplice probouzejí v celé své kráse do druhé poloviny hudebního maratónu, který v ulicích doplňují stánky, včetně historického tržiště na Zámeckém náměstí a kolotočářské atrakce.

Už také proběhlo setkání s partnery a sponzory, kteří se společně s městem podílí na celkovém rozpočtu lázeňských slavností. Nemalou částí se podílejí také stánkaři, kteří si na dvoudenní akci pronajímají svoji plochu. Celkové výdaje se pak pohybují okolo 4,5 milionu korun. Přičemž z městské kasy na to jde necelý milion. Zbytek činí právě zmíněné další zdroje.

Návštěvníci…

Na tradiční květnový „rachot" v centru Teplic si místní lidé už zvykli. Ti, kterým to vadí, se snaží vždy na tento čas už předem naplánovat aktivity mimo město. K takovým patří Karel Loskáček.

„Máme chatu, takže není problém vymyslet, jak se tomu vyhnout. Bydlím právě v centru a to mraveniště mě rozčiluje. Tak raději vypadnu někam jinam. Nejsem příznivcem podobných hromadných zábav," říká.

V Teplicích ale převažují spíše ti, kteří právě zahajovací lázeňské slavnosti berou jako hlavní akci první polovinu roku.

„Pro mě to je začátkem letního období. Doba návratu života a lidí do ulic, návratu sluníčka, tepla a života. Vždy se na to těším. Je to pro mě příležitost neplánovaně potkat spoustu známých, poslechnout si různé žánry hudby, vidět město žijící lidmi. A když se to všechno skloubí s dobrým počasím, tak jsou to velmi příjemné dva dny, ve kterých si každý najde to své, ať už rušnější nebo klidnější třeba s dětmi," komentuje Hynek Hanza.

Ač je to akce poměrně velká a rozsáhlá, je vždy ze strany organizátorů a města dobře zvládnutelná i v tak velkém rozsahu, a to včetně úklidu a pondělního náběhu města do běžného provozu. „Zároveň se jedná o obrovskou propagaci města, kdy k nám zavítá velké množství turistů a mají tak možnost poznat naše město," podotýká k tomu ještě Hynek Hanza, tentokrát již z pozice náměstka primátora města Teplice.

Jedním z těch, kdo stál před lety u zrodu obnovené tradice lázeňských slavností, je Petr Jílek z Teplic. „To byly časy, kdy si člověk sedl v pohodě s pivkem na louku u Ptačích schodů a s chutí si užil koncert i atmosféru. Chodil jsem často už ráno a sledoval i zvučení, přípravy. Prostě atmosféra," uvádí. V těch dobách neměla „Lázeňská" ještě takový věhlas ani rozměry, a tak se netěšila dnešnímu náporu návštěvníků. „Dnes už tam chodím jen třeba na jeden koncert, který si vyberu. Je tam na mě moc přelidněno," podotýká Petr Jílek.

Tisíce lidí ve městě, to pro organizátory znamená také technické zajištění, včetně uzavírek některých ulic v místě dění, vymezení prostoru pro parkování, výroby letáčků s programem a hlavně souhru celého organizačního týmu. Teplický deník je letos hlavním mediálním partnerem celých slavností, proto tato akce dostane svůj prostor v tištěné podobě novin, ale také v jejich virtuální podobě, na webových stránkách www.teplicky.denik.cz Máme také facebook, a pokud chcete být včas informováni o všem, co se bude týkat lázeňských slavností, staňte se naším fanouškem a nic vám z toho neunikne, protože vám vše pošleme přímo do vašeho mobilu, počítače či tabletu.