Vystoupením Big Bandu Konzervatoře Teplice a jazzové kapely Steamboat Stompers začne tento pátek od 19 hodin na scéně Na Zámku v Teplicích Lázeňská 2019. V podání místního hudebního uskupení se můžete těšit na repertoár swingových orchestrů Glenna Millera, Artieho Shawa či Bennyho Goodmana až po jazzrockové skladby. V případě druhé kapely to pak bude originální hudební zpracování notoricky známých jazzových melodií.

Teplice o víkendu otevřou letošní lázeňskou sezonu. Při oslavách se na pěti pódiích v centru města vystřídá až do neděle šest desítek interpretů. Podle ředitele DK Teplice Přemysla Šoby bude z čeho vybírat. „Snažíme se každý rok o to, aby scény byly oddělené charakterově, nikoli však žánrově. Ty se naopak na jednotlivých scénách prolínají, což zajišťuje nové a nové návštěvníky,“ zmínil vedoucí organizačního týmu.

Doba Eurovoleb

Letos poprvé v celé historii novodobých slavností, jejichž tradice byla obnovená v roce 1995, se termín akce dostal do kolize s konáním eurovoleb. Město coby pořadatel na to muselo organizačně zareagovat. „Z praktických a také bezpečnostních důvodů jsme přesunuli některé volební místnosti, aby nebyly přímo v dění slavností,“ řekl tajemník města Marek Fujdiak. Proto třeba komise s urnami voliči nenajdou v domu kultury, jak byli vždy zvyklí, ale mimořádně v prostoru průmyslové školy na Benešově náměstí.

Nějaké větší komplikace v souvislosti s volbami ale zástupci města ani Domu kultury Teplice, coby organizátora Lázeňské, nevidí. „Vše máme připravené, jsme v kontaktu s policií. Museli jsme akorát zajistit průjezd k magistrátu, kde se budou volby zpracovávat. Vlastní prostor a průběh slavností to ale nikterak neomezí,“ podotkl Šoba.

Podle mluvčího Daniela Vítka se policie na víkend připravila. „Lázeňská patří k akcím, které mohou vzhledem k vysoké koncentraci lidí lákat například kapsáře. Návštěvníci by si proto měli dávat v davu větší pozor na své peněženky,“ upozornil.

Očekává se vysoká návštěvnost. Příchozí totiž za koncerty kapel neplatí. Honoráře, které nejsou zrovna malé, uhradí dům kultury, a to z několika zdrojů. Rozpočet přesahuje čtyři miliony korun. Přispívá do něj město Teplice i sponzoři, podílí se provozovatelé atrakcí a stánkaři za pronájem.

Centrum města se na dva dny promění v nekonečné korzo, kam přijedou za zábavou desítky tisíc lidí. „Právě neustálé přecházejí mezi scénami je jeden ze základních motivů oslav,“ zmínil primátor Hynek Hanza. Pro něj bude zahajovací ceremoniál spojený se svěcením zdejších pramenů letos premiérou.

Tradice lázeňských oslav v Teplicích sahají do daleké historie. Na začátku minulého století se konaly spíše k ukončení než k zahájení lázeňské sezony. Za první republiky představovaly oslavy vystoupení spolků a řemeslných cechů z města.