A jaké jsou aktuální zprávy z léčebného pobytu v Egyptě?

„Malá je obecně o hodně živější. Rozdává úsměvy, žvatlá, rozhlíží se do všech stran, zvedá se v kočárku, mává ručičkama," píše Lenka SMS zprávu z Egypta. Stránka o Nelince na Facebooku, o kterou se stará Andrea Melenová z Občanského sdružení LitCom, je plná povzbuzujících vzkazů malému děvčátku, Přibývají fotografie a pozitivní zprávy z léčení.

Do Egypta se Nelinka mohla vypravit jen díky pomoci blízkých, ale i zcela neznámých lidí. Na konto, které bylo založeno s pomocí již zmiňovaného LitComu, dorazilo 135 tisíc korun. „My jsme vůbec netušili, že to bude tolik peněz. Bylo to pro nás obrovské překvapení a všem strašně moc děkujeme," říkala Lenka v květnu. Realizace alternativní léčby byla s pomocí hodných lidí na dosah.

V lékařce Augustinové, která studovala domorodé kmeny a umí léčit děti s mozkovou obrnou a i další nemoci spojené s nervy, mají rodiče Nelinky obrovskou důvěru a naději zároveň. Klasické lékařské metody totiž příliš nezabíraly, přestože jsou v České republice na velmi vysoké úrovni.

„S doktorkou jsme si po příjezdu povídaly přes hodinu. Jsem z ní nadšená, zvláštní ženská s ohromným charisma. Řekla spousty věcí ohledně příčin onemocnění, dávalo to smysl. Řekla, že to zkusí, nic ale neslibovala. Na první injekci neměla Nelinka žádnou špatnou reakci. Začaly jsme proto naplno. Malá je teď probodaná jako od vos, ale věříme, že to pomůže. Cvičíme, masírujeme, natahujeme. Krk procitl, zdá se, že je Nelinka od 2 centimetry větší," hlásí radostně maminka roztomilé holčičky.

Účinky alternativní léčby a pobytu u moře jsou na její dcerce znát na první pohled. To, co se zdálo dříve nemožné, nyní nabývá na realitě.

Co jsme už psali o Nelince, co všechno předcházelo cestě za současnou léčbou do Egypta, to si můžete přečíst na této adrese:teplickydenik.cz/nelinka

Nelinky příběh najdete také na webulitcom.cz/nelinka

Co nám říká

Wikipedie:

❐ Mitochondriální poruchy se navenek velmi často projevují jako degenerativní onemocnění mozku, srdeční svaloviny i kosterních svalů. Pokud poškodí svaly i mozek, hovoří se pak o tzv. encefalomyopatii. Stejně tak se však může poškození mitochondrií projevovat např. jako porucha funkce ledvin či endokrinních žláz.

❐ Mitochondriální choroby mají poměrně nespecifické příznaky, velmi často neurologického rázu. Patří k nim různé křeče, únava a poškození svalů, poruchy zraku, dále například mozková mrtvice, demence a poruchy pohybu (ataxie). Poruchy se mohou vyskytnout v oblasti ledvinových glomerulů, jater, slinivky břišní, vnitřního ucha, případně srdce, někdy může být příznakem i šedý zákal nebo diabetes mellitus.