Alarmující zpráva pro české nemocnice: nespokojenost pacientů s jejich péčí roste. A to skokově. Ukázal to unikátní průzkum neziskové organizace HealthCare Institute. 

Organizace oslovila stovky pacientů ve 150 špitálech po celé zemi a zjistila zajímavé novinky: lidé si například stále častěji stěžují na nedostatečnou pozornost personálu. Zvlášť tehdy, když ji potřebují nejvíce – tedy když zažívají bolest. 

„Zaznamenali jsme velmi negativní trend: zatímco ještě v loňském roce se pacienti shodovali, že na jejich bolest zareagovalo dostatečně rychle více než 80 procent zdravotníků, letos už to bylo jen kolem 73 procent. Pro nemocnice je to rozhodně podnět k zamyšlení,“ přiblížil výsledky průzkumu Daniel Vavřina z HealthCare Institute. 

Ilustrační foto
Konec bloudění. Většina nemocnic nabídne pacientům urgentní příjem

Podobný problém podle něj průzkum odhalil také v ambulancích nemocnic. Také tam lidé hodnotili práci lékařů hůř než dřív. „V ambulancích sice není pokles spokojenosti tak skokový jako u lůžka, ale ukazuje se. S přístupem lékařů tam bylo loni spokojeno zhruba 83 procent pacientů, tedy o více než procento méně,“ doplnil Vavřina.

Podle vedení České lékařské komory se ale není čemu divit. Špitály jsou prý personálně zdevastovány a u lůžka chybí tisíce zdravotníků.

„Že něco podobného nastane, jsme předpovídali už před několika lety, když se na ministerstvu zdravotnictví tvořila personální vyhláška. Varovali jsme, že jsou v ní minimální počty zdravotníků nastaveny příliš nízko a že kvůli tomu bude kvalita péče postupně klesat,“ komentoval výsledky průzkumu viceprezident komory a současně nemocniční lékař Zdeněk Mrozek. 

Slavnostní odhalení busty královny Judity.
Pomohla i 3D vizualizace. Královna Judita se v Teplicích dočkala své sochy

Komora podle něj upozorňovala i na to, že budou zdravotníci z nemocnic stále víc mizet – staří totiž odcházejí do důchodu a noví je nenahrazují. Tehdy prý ale argumenty nikdo neposlouchal.

„Takže teď tady máme přetížený zdravotnický personál, který pacienty na oddělení jednoduše nezvládá. Čekací doby na ošetření se postupně protahují a empatie jednotlivých zdravotníků klesá,“ popisuje situaci v řadě českých nemocnic Mrozek. 

Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že poměry ve špitálech zlepší. Nedostatek personálu už prý intenzivně řeší. Od příštího roku se například zvednou počty studentů medicíny o 15 procent. 

Dárce kostní dřeně. Ilustrační foto.
Zachraňuje životy. Kostní dřeň darují v kraji tisíce lidí

„Každý rok při přijímačkách na lékařských fakultách zůstane přes dva tisíce úspěšných uchazečů takzvaně pod čarou. Části z nich nyní dáme příležitost studovat,“ řekl šéf resortu Adam Vojtěch.

Nemocnicím podle něj stále častěji pomáhají také zdravotníci ze zahraničí, hlavně z Ukrajiny. S tímto řešením ale komora nesouhlasí – cizinci podle ní slouží často na oddělení sami bez dozoru, přestože ještě nemají splněné všechny zkoušky.