Změna ve vedení obce Moldavy nastala teď v červnu. Stalo se tak půl roku po opakovaném hlasování do zastupitelstva nařízené krajským soudem pro ovlivnění výsledků voleb účelově přihlášenými voliči. Lenku Novákovou z volební strany Otevřeně k všem vystřídal dosavadní místostarosta David Leitermann z ODS, lídr volební strany SPOLU.

Nově zvolený starosta si dává za úkol vedle ochrany zájmů obyvatel malé obce maximálně rozšířit komunikaci mezi obcí, obyvateli, chataři a developerskými skupinami. "Nedostatečná informovanost koaličních zastupitelů a veřejnosti vedla ke ztrátě podpory koaličních partnerů a byla mimo jiné důvodem pro odvolání Novákové z funkce," uvádí Eva Kardová v tiskové zprávě sdružené SPOLU. "Od změny si slibujeme větší otevřenost a také možnost podílení se na rozvoji lokality," píše se dále v tiskové zprávě o změně ve vedení Moldavy.

Spolu a Otevřeně k všem vytvořilo po volbách koaliční uskupení s převahou šesti zastupitelů z devíti. Leitermann v něm zastával funkci místostarosty, ve které ho nyní vystřídal Josef Sviták z Otevřeně k všem.

Moldava.
Obec Moldava má po soudech a opakovaných volbách nové vedení

Opakované volby se na Moldavě konaly 7. ledna na základě rozhodnutí krajského soudu po řádných komunálních volbách v září loňského roku. Starostka tam tehdy nechala vyškrtnout ze seznamu voliče, kteří podle ní v obci nežijí a jejich přihlášení na obci je pouze účelové právě kvůli volbám.

Předseda volební komise ale tento postup starostky při zářijových volbách nerespektoval. Soud dal tehdy starostce za pravdu a výsledek původního hlasování zneplatnil. Při opakovaných volbách na začátku ledna už vyškrtnutí voliči vhodit lístek do urny nemohli. Stěžovali si u soudu. Ale neuspěli.