Děvčátka nesou jména Lenka, Jana a Oksana. Příjmení mají po otci Baštincovy. Maminka Oksana Matishynets uvedla, že jde o první vícerčátka v jejich rodině. „Nikdo z mé, ani přítelovy rodiny, nepochází z dvojčat nebo vícerčátek. Holky jsme počali s přítelem přirozenou cestou," vypráví šťastná trojnásobná maminka.

„Když mi poprvé doktor řekl, že budu mít trojčata, tak jsem plakala. Jsem strašně moc ráda, že je mám. Už máme doma v ložnici pro ně připraveny tři postýlky," dodala Oksana Matishynets.

Kabíčkovic trojka

Pro Teplice to rovněž není tak obvyklé, že by se rodila trojčátka. Poslední trojčata, která se narodila v teplické porodnici, byli 14. srpna roku 1992 kluci Kabíčkovi. Kuba, Marek a Tomáš vážili dohromady 4,5 kila. První dva měsíce strávili spolu s maminkou v nemocnici v Teplicích, kde se o ně staraly sestřičky z oddělení nedonošenců. Kočárek na míru pro ně vyrobili v Mělníku a kluci se měli čile k světu.

V redakci jsme pak s potěšením sledovali, jak kluci rostou. Byli jsme u jejich prvních, druhých i třetích narozenin, nechyběli jsme ani u toho, když se z nich stali školáci. Když tehdy na ZŠ Edisonova v Teplicích zasedli poprvé do školních lavic, pokusila se maminka Martina spočítat náklady. „Vybavení pro každého z kluků stálo asi 1500 korun, k tomu ještě oblečení, boty, bačkory, tepláky a tenisky na tělocvik. Kluci hrají fotbal, takže třikrát kopačky za 250, tři balóny za tisíc…" nasčítávala před 23 lety paní Kabíčková. Dnes už jsou ceny někde úplně jinde, takže až tři malé princezny Lenka, Jana a Oksana půjdou za šest let s kornoutem do školy, rodičům to v peněžence udělá určitě pořádný průvan.

Pohled psychologa

Z psychologického hlediska je velmi významné, zda jde o trojčata jednovaječná, či trojvaječná. Jednovaječní sourozenci svůj vývoj v matčině lůně započali z jediného vajíčka, oplodněného jedinou spermií. Oplodněné vajíčko se rozdělí na tři díly. Z každého vznikne jedinec se zcela stejnými vlastnostmi, protože se vyvíjejí podle kódu stejné dědičné informace nově utvořeného zipu.

Trojvaječná trojčata vznikla ze tří různých vajíček a byla oplodněna třemi různými spermiemi. Jejich genetický kód je podobný ve stejné míře, jako je podobný genetický kód vlastních sourozenců. Ti si mohou být podobní, ale mohou být i zcela odlišní. Proto mohou být jednovaječná trojčata vždy jen stejného pohlaví a trojvaječná mohou být pohlaví různého.

Pro učitele se stává situace s trojčaty výzvou, aby dokázali vytvořit ke své zvláštní homogenní skupince vztahy, v nichž budou respektovat každého jedince a radovat se společně se spolužáky z jejich výlučnosti, která se však nestane pastí. Spolužáci se naučí trojčata rozeznávat mnohem lépe, než jejich učitelé. (ot)

----------------------------------------------

V pěti porodnicích Krajské zdravotní, se od začátku roku do konce června narodilo 2 495 miminek. Nejvíce rodily maminky v Ústí, kde přišlo na svět 953 dětí, ve třiadvaceti porodech šlo o dvojčátka, v jednom o trojčátka. Druhou pomyslnou příčku v porodnosti si může připsat mostecká porodnice, kde rodilo 452 maminek, čtyři porodily dvojčátka. Na pomyslnou „bronzovou medaili" dosáhla porodnice teplické nemocnice, kde zdravotníci přivedli na svět 370 miminek, z toho dvoje dvojčátka.