Plány na stavbu zcela nové onkologie vedení nemocnice již odpískalo zhruba před rokem.

„V současnosti máme jiné priority, než je oprava areálu," uvedl Petr Fiala. Vysvětlil, že není schopný najít v příštích letech v rozpočtu Krajské zdravotní tak velikou sumu, aby se mohl pustit do plánů na velkou kompletní rekonstrukci.

Areál je přitom v žalostném stavu, který nevyhovuje moderní medicíně a natož pacientům. Ti, kteří podstupují chemoterapie a bývá jim velmi špatně, nemají například vlastní koupelny a toalety na pokojích. Dobré není ani zázemí pro lékaře a sestry.

„Musíme opravovat postupně. Podle toho, kolik budeme mít peněz," doplnil ředitel Fiala. Podle něho to ale neznamená, že by do onkologie nedávali žádné peníze. Soustředí se na nákup vybavení. Nyní na nový, druhý, lineární urychlovač, který požaduje ministerstvo zdravotnictví.

Vlastní urychlovač nemocnice koupí z dotací. Ovšem takzvaný bunkr, kde bude přístroj umístěný, musí uhradit z vlastních zdrojů. „Bude to přistavěné křídlo. Zaplatíme za něj kolem 40 milionů korun," uvedl Petr Fiala.

Původně vedení Krajské zdravotní plánovalo postavit novou onkologii ve svém areálu na Bukově. Loni v květnu tehdejší předseda představenstva KZ Radek Scherfer oznámil, že nemají potřebných 1,5 miliardy korun a opraví proto starý areál V Podhájí. Cenu odhadl na 300 až 500 milionů korun.

Podle Petra Fialy pozitivní je, že jim ministerstvo zdravotnictví prodloužilo statut komplexního onkologického centra. To jako jediné může podávat moderní biologickou léčbu. Status má prodloužený do konce roku. „Plníme podmínky ministerstva," řekl.

Krajská zdravotní status onkocentra pro Masarykovu nemocnici získala v roce 2010 s podmínkou dalších investic a inovací. Ministerstvo zdravotnictví na konci roku 2011 status komplexního onkologického centra pozastavilo, ale po dalších jednáních ho podmínečně obnovilo.

KZ musela splnit řadu podmínek. Od prosince 2011 funguje například požadovaná ředírna cytostatik potřebných pro biologickou léčbu za 24 milionů korun. Následnou podmínkou byl další lineární urychlovač do Ústí. Jeden již zde pacienti mají. Komplexní centrum ale musí disponovat dvěma přístroji.