Lahev dobrého koňaku, aby si lékař dal při operaci více záležet. Nebo bonboniéra za předepsání oblíbených lázní. Domácí vajíčka nebo skvostný domácí koláč za pečlivější vyšetření u obvodního lékaře. Před sametovou revolucí v ordinacích doktorů nic neobvyklého. Lidé často měli pocit, že lékaři musejí něco dát, aby dostali „lepší“ péči. Zdravotníci se ale shodují, že jde o nesmysl a pověru. Péči měli a mají pacienti stejnou. Dárky, tehdy i dnes, vnímají spíše jako poděkování.

„Šla jsem kdysi na operaci žlučníku a chtěla jsem, aby mě operoval doktor, kterého jsem znala. Měla jsem v něj důvěru. Tak jsem ho tehdy požádala a jako poděkování mu přinesla nějaké dobroty,“ vzpomíná na dobu zhruba před pětatřiceti lety Věra Bartošová.

„Občas jsem také něco přinesla. Brala jsem to jako takovou slušnost, když jsem něco potřebovala,“ přidává se Marie Somerová.

Předávání státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Prezident Miloš Zeman.
Zbitý číšník dostal medaili. Prezident Zeman ocenil odvážlivce z Dubí

Podobné vzpomínky mají i další. Pacienti si často mysleli, že dárek pro lékaře by mohl zajistit kvalitnější péči nebo nějakou jinou výhodu. Zdravotníci však tento mýtus vyvracejí.

„Tak to rozhodně nebylo. Péči jsme dávali všem pacientům stejnou. Myšlenka, že kvůli bonboniéře nebo něčemu takovému bych jednu operaci dělal lépe a na druhou se tolik třeba nesoustředil, je nesmyslná. Operoval jsem vždy nejlépe, jak jsem uměl,“ připomíná dnes už lékař důchodce Jan Tománek.

Často jde o poděkování

Lidé ale nepřicházeli jen s žádostmi o konkrétního operatéra nebo s prosbami o lepší péči při operaci. Žádali třeba napsání lázní, přednostní vyšetření v ambulanci, často ale jen děkovali dárky za pečlivé ošetření. Vzpomeňme například i na filmové Básníky, legendární je scéna, kdy lékař Štěpán Šafránek při objíždění pacientů dostane v jedné chalupě dobré pití, v jiné něco na zub.

Také Jan Tománek čas od času „něco dobrého“ dostal. „Ano, bonboniéry jsem občas snědl, jindy je dal sestřičkám. Někteří pacienti chtěli vyjádřit díky, a tak jsem občas něco dostal. Některé věci jsem poslal dál také jako dárek,“ dodává.

A jaká je situace dnes? I v současnosti lékaři občas nějaký malý dárek od lidí obdrží. „Někteří pacienti občas něco přinesou. Jako poděkování. Na péči to rozhodně nemá vliv, ta je stejná pro všechny, přistupujeme ke všem pacientům stejně. Ale občas chce někdo poděkovat, třeba za vyléčení, tak prostě něco dobrého přinese,“ přiznává praktický lékař Ondřej Vít.

Během roku absolvuje duo Tom a Míša 55 představení. Kromě ohně používají i různé světelné efekty
Tomáše a Míšu hra s ohněm baví, spáleninám a jizvám se vyhnout nelze