„Hitem současné doby je internet, a v něm sociální sítě, kde lidé píší o všem možném. Taky zde zveřejňují fotografie ze svých domovů a potom, což je ještě horší, píší, že třeba jedou na čtrnáct dnů na dovolenou. Což je pro zloděje jasný signál…,“ říká Daniel Vítek, mluvčí teplické policie. Proto nabádá k větší ostražitosti, a to jak u rodičů, tak spíše mladistvých, kteří právě facebook a podobné sociální sítě využívají pro komunikaci s přáteli.
Jedním ze signálů, že nejste doma a že se ve vašem bytě několik dnů nikdo neukázal, může být přeplněná schránka. Pozor také na stažené rolety delší dobu. I toto je jasným vzkazem pro bytové zloděje, že je prostor za oknem a dveřmi delší dobu bez pohybu, třeba právě kvůli dovoleným.
Co se týče plných schránek, má pro vás určité provizorní řešení pošta.
Odjíždíte na dovolenou či chatu a nemá vám kdo vybírat schránku? Před vykradením bytu nebo domu se můžete chránit například tím, že využijete službu České pošty s názvem Změna místa dodání neboli Dosílka. Jak?
Před dovolenou se stavíte na jakékoliv pobočce pošty, kde vyplníte patřičný tiskopis. Zásilky je možné dosílat na jakoukoliv adresu v České republice, a to po dobu maximálně šesti měsíců. Po uplynutí této doby je možné o tuto službu znovu požádat. Jsou i jiná řešení. Požádejte o prodloužení úložní doby.
Dosílka se dá využít pouze v případě, že se budete nacházet na území České republiky. Pokud pojedete do zahraničí a nemáte například žádného souseda či kamaráda, který by vám zásilky přebíral, máte možnost požádat na poště o Prodloužení úložní doby na jeden měsíc.
Co se týče letáků ve schránce, je lepší požádat souseda, aby vám schránku pravidelně vybíral. „Je to jedno z preventivních opatření, které může signalizovat, že se v bytě stále někdo pohybuje,“ uvádí Ilona Novotná, preventistka teplické policie.