„Dřív zde byla menší, kovová z Albatrosu. Tato je dřevěná, je na ní speciální ochranná fólie proti dešti. Měla by odolat jak nepříznivým povětrnostním podmínkám, tak i zlodějům, protože ji nelze zpeněžit ve sběrně," řekl místostarosta Duchcova Stanislav Strohmeier. Na slavnostním odhalení byli přítomni zástupci vojenského historického muzea v Praze i v Mostě, první teplický senátor Jaroslav Musial či starosta města Duchcova Zbyněk Šimbera, který pozvaným účastníkům předal pamětní list. Mezi hosty nechyběl ani hlavně iniciátor celého aktu, Jaroslav Hreha z Prahy, který vše zařídil na památku svého otce Josefa Hrehy z Hrdlovky. „Můj otec se po skončení druhé světové války usadil v Hrdlovce a na vlastní oči viděl, jak komunisté v 50. letech originální vrtuli z pomníku odstranili a nechali roztavit. Než umřel, tak jsem mu musel slíbit, že se postarám o to, aby na něm ta správná vrtule zase byla. Splnil jsem tedy to, co jsem otci slíbil," řekl Hreha.

Letoun se zřítil 24.8. 1944 na důl Alexander v Hrdlovce. Tehdy pět mužů zahynulo, čtyři se zachránili.

Původní pomník byl přímo na dole a po likvidaci dolu se přemístil do Duchcova.

Vrtuli vyrobil mladý truhlář Ondřej Havel.Letci z bombardéru mají novou vrtuli. Je ze dřeva

Pomník z dolu Alexandr v Hrdlovce připomíná zahynulé letce 388. bombardovací skupiny, 563. bombardovací squadrony, 8. letecké armády USA. Ti v neděli 24. srpna 1944 letěli bombardovat chemický závod v Záluží u Mostu. Ještě než z letounu, který pojmenovali Belle of The Brawl Výtržnická kráska, stihli shodit smrtonosný náklad na závod STW (Sudetenländische Treibstoff Werke), byl stroj zasažen palbou německého protiletadlového dělostřelectva, které závod bránilo. O to, že byl čtyřmotorový Boeing sražen z oblohy, se postarala baterie rozmístěná u obce Libkovice na Mostecku.

Stroj, pilotovaný 1/Lt. Edwardsem, byl zasažen do křídla, které se následnou explozí odlomilo a ve vývrtce se řítil k zemi. Několika členům osádky se podařilo vyskočit včas na padácích. Ne všem.

Pět jich sestřel nepřežilo. Byli to: pilot 1/Lt. Ch. Edwards, radista S/Sgt. W. Manship a střelci Sgt. D. Drago, Sgt. D. D. Dowis a Sgt. V. Barnes.

Letounu se zřítil přímo do areálu dolu Alexander v Hrdlovce a poškodil jeho zařízení. Havárie vzbudila obrovskou pozornost. Dokonce tak velkou, že sám velitel baterie protiletadlového dělostřelectva, tzv. flaku, rozmístěné poblíž Libkovic, se osobně jel na místo podívat. Plně naložený bombardér však zrovna v okamžiku, kdy se na místo dopadu seběhlo nejvíce lidí, kteří se mimo jiné také snažili uhasit vzniklý požár, explodoval.

Výbuch zabil kromě velitele Lt. Kocha ještě dalších sedmnáct lidí.

Po skončení války byl letcům přímo na dole Alexander postaven pomník, na kterém byla osazena originální třílistá vrtule z havarovaného bombardéru. Po únoru 1948, kdy se k moci dostali komunisté, byl pomník trnem v oku komunistických funkcionářů na dole. Proto závodní výbor v 50. letech rozhodl, že je třeba v rámci potřeby cenných kovů vrtuli dát k dispozici národnímu hospodářství a nechala se roztavit. Až v roce 1990, kdy jsme si připomenuli 45 let od ukončení II. světové války, došlo k obnově pomníku. Sokl zůstal i po desetiletích zachován. Pouze se opravil a na pamětní desku doplnila všechna jména mrtvých Američanů. Bohužel, již nebylo v silách těch, kteří se o obnovu pomníku zasloužili, aby sehnali vrtuli z amerického letounu. Tak vypomohla pražská Avia a dodal třílistou vrtuli z letounu L 410 Turbolet.

V roce 1994 dokonce jeden z členů osádky, radista James R. Watson, do Hrdlovky přijel.

Od pondělí je na pomníku vrtule nová.

„Rád jsem ji předal městu Duchcov do užívání. Naše svoboda stála hodně krve, tak bychom si toho měli vážit," řekl závěrem své krátké řeči Jaroslav Hreha. (ed, kos)