„Mohu potvrdit neoficiální informaci, že DSA vyhrála výběrové řízení ministerstva zdravotnictví,“ uvedl mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. „Účastníci výběrového řízení mají nyní patnáctidenní lhůtu, po kterou mohou podávat námitky na výběr dodavatele,“ dodal mluvčí rezortu Martin Novotný.

DSA má na základně v Ústí jeden vrtulník Eurocopter. Má denní pohotovostní dobu, zasahuje od úsvitu do západu slunce.

DSA spolu s prodloužením smlouvy na zajištění letecké záchranky v Ústeckém, Libereckém i Královéhradeckém kraji bude podle výsledků tendru od příštího roku operovat dokonce v šesti krajích země. Nemůže to ovlivnit kvalitu služeb v Ústeckém kraji? „V žádném případě,“ ujistil místopředseda představenstva DSA Daniel Tuček. „Dlouhodobě jsme se na to připravovali. Zachováme minimálně stejnou úroveň,“ slíbil.

Hodnotící komise vybrala vítěze na osmi stanovištích v ČR s téměř ročním předstihem. A to v úterý 7. ledna v reakci na končící smlouvy současných provozovatelů. Nové smlouvy budou platit do konce roku 2028.

Na základně v Ústí je vrtulník v režimu den od roku 1993, odkdy tu DSA službu zajišťuje. Tak to zůstane i nadále. „Když je potřeba nočního zásahu, nejbližší v dosahu je vrtulník na základně v Praze, případně v Plzni,“ popsal Tuček. Podle něj ani v zahraničí nejsou vrtulníky na všech základnách v 24hodinové pohotovosti. „V noci je počet zásahů omezenější, pravděpodobnost nehod a úrazů je nižší. I v nemocnici je jiný počet lékařů ve dne a v noci,“ připomněl Tuček.