Letem islámským světem
Teplice - Čtyři země, reprezentující islámský svět Jemen, Palestinu, Turecko a Bosnu a Hercegovinu prostřednictvím těch, kteří se zde narodili, nebo se do země přiženili, mohli v krátkých prezentacích proložených fotografiemi poznat alespoň letmo návštěvníci, kteří včera zaplnili aulu teplického gymnázia. Pokračovala zde třídenní akce, kterou v Teplicích uspořádala zdejší Muslimská obec.
„Vidíte, že jste to zvládla. Připadal jsem si jako na hodině zeměpisu," pochválil studentku Gymnázia Teplice Iman Haleb jeho ředitel Zdeněk Bergman. Iman představila Jemen, zemi, ve které se narodila a nějaký čas žila, na kamarádech ukázala tamější kroje a připravena byla i ukázka národních pokrmů a stříbrných šperků, kterými se Jemen proslavil. Ujala se i překladatelské role a výklad o Palestině překládala z arabštiny do češtiny. Pohodovou atmosféru, prokládanou hudbou a zakončenou ochutnávkou tradičních pokrmů, nikdo nenarušil.Bez excesů se obešla i sobotní přednáška odborníka na islám Bronislava Ostřanského. „Přednášející nabídl jako alternativu k příkrému odsudku všech muslimů, kvůli zločinům některých z nich, selektivní přístup: buďme nesmlouvaví a tvrdí vůči těm, kteří se chovají nepřijatelně, ale podejme ruku těm, kteří respektují lidská práva a další hodnoty naší civilizace.
Návštěvníci měli hodně dotazů a v hodinové diskusi vyjadřovali své názory. Zazněly i mnohé hlasy vyjadřující obavy z šíření islámu či radikalizace některých muslimů. Přitom šlo o kultivovaná vystoupení lidí, kteří evidentně měli dobrý vhled do problematiky," uvedl ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman. Právě ten musel čelit negativním reakcím za to, že propůjčil aulu školy k pořádání muslimských dnů. Aktivisté, kteří vystupují na sociální síti ve skupině Islám v ČR nechceme na vedení školy podali za Muslimské dny stížnosti na Ústecký kraj i na ministerstvo školství. Ředitel Bergman v této souvislosti musí čelit dokonce trestnímu oznámení. „Nemíním ustoupit křiklounům. Věřím, že akce na naší škole proběhne v klidu," věřil Bergman a měl pravdu.
„Pro veřejnost jsou takové akce potřebné," prohlásil ředitel Bergman s tím, že sám se při přednášce odborníka na islám Bronislava Ostřanského dozvěděl řadu nových věcí.
Ostřanský o selektivním přístupu k muslimům hovořil i v souvislosti s teroristickými útoky ve Franci. Tři islámští radikálové tam zabili 17 lidí. Francouzská policie v pátek všechny tři útočníky zastřelila. Události ve Francii podle Ostřanského vyvolají ještě větší obavu z muslimů a averzi vůči nim.
„To se odrazí v pocitech té většiny muslimů, která se od toho distancuje a považuje to za zvrácené," uvedl. Za následek to podle něj může mít, že budou vehnáni do područí radikálů. „Je třeba selektivní přístup. Většině je potřeba nabídnout přátelskou ruku a extremistům tvrdou," řekl. Islámský stát označuje přízviskem takzvaný, podle něj nereprezentuje islám, ale jde proti němu.
S průběhem akce byla spokojena i hlavní organizátorka Martina Mikulenková. „Chtěla jsem objektivitu. Nechci, abychom byli vnímáni že jsme všichni zlí, že děláme něco špatného. Ne, jsme normální lidé, chodíme nakupovat, řešíme normální problémy a máme vlastní náboženství," uvedla Mikulenková. Ani jí se nelíbí, co se stalo ve Francii. „S tím nesouhlasíme, islám toto jasně zakazuje a odmítá," uvedla.
Žáci Gymnázia Teplice připravili pietní místo v Beuronské kapli gymnázia, aby tam Tepličané mohli vyjádřit, že i oni jsou Charlie. Děkujeme.(ot, čtk)