„Vidíte, že jste to zvládla. Připadal jsem si jako na hodině zeměpisu," pochválil studentku Gymnázia Teplice Iman Haleb jeho ředitel Zdeněk Bergman. Iman představila Jemen, zemi, ve které se narodila a nějaký čas žila, na kamarádech ukázala tamější kroje a připravena byla i ukázka národních pokrmů a stříbrných šperků, kterými se Jemen proslavil. Ujala se i překladatelské role a výklad o Palestině překládala z arabštiny do češtiny. Pohodovou atmosféru, prokládanou hudbou a zakončenou ochutnávkou tradičních pokrmů, nikdo nenarušil.Bez excesů se obešla i sobotní přednáška odborníka na islám Bronislava Ostřanského. „Přednášející nabídl jako alternativu k příkrému odsudku všech muslimů, kvůli zločinům některých z nich, selektivní přístup: buďme nesmlouvaví a tvrdí vůči těm, kteří se chovají nepřijatelně, ale podejme ruku těm, kteří respektují lidská práva a další hodnoty naší civilizace.

Návštěvníci měli hodně dotazů a v hodinové diskusi vyjadřovali své názory. Zazněly i mnohé hlasy vyjadřující obavy z šíření islámu či radikalizace některých muslimů. Přitom šlo o kultivovaná vystoupení lidí, kteří evidentně měli dobrý vhled do problematiky," uvedl ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman. Právě ten musel čelit negativním reakcím za to, že propůjčil aulu školy k pořádání muslimských dnů. Aktivisté, kteří vystupují na sociální síti ve skupině Islám v ČR nechceme na vedení školy podali za Muslimské dny stížnosti na Ústecký kraj i na ministerstvo školství. Ředitel Bergman v této souvislosti musí čelit dokonce trestnímu oznámení. „Nemíním ustoupit křiklounům. Věřím, že akce na naší škole proběhne v klidu," věřil Bergman a měl pravdu.

„Pro veřejnost jsou takové akce potřebné," prohlásil ředitel Bergman s tím, že sám se při přednášce odborníka na islám Bronislava Ostřanského dozvěděl řadu nových věcí.

Ostřanský o selektivním přístupu k muslimům hovořil i v souvislosti s teroristickými útoky ve Franci. Tři islámští radikálové tam zabili 17 lidí. Francouzská policie v pátek všechny tři útočníky zastřelila. Události ve Francii podle Ostřanského vyvolají ještě větší obavu z muslimů a averzi vůči nim.

„To se odrazí v pocitech té většiny muslimů, která se od toho distancuje a považuje to za zvrácené," uvedl. Za následek to podle něj může mít, že budou vehnáni do područí radikálů. „Je třeba selektivní přístup. Většině je potřeba nabídnout přátelskou ruku a extremistům tvrdou," řekl. Islámský stát označuje přízviskem takzvaný, podle něj nereprezentuje islám, ale jde proti němu.

S průběhem akce byla spokojena i hlavní organizátorka Martina Mikulenková. „Chtěla jsem objektivitu. Nechci, abychom byli vnímáni že jsme všichni zlí, že děláme něco špatného. Ne, jsme normální lidé, chodíme nakupovat, řešíme normální problémy a máme vlastní náboženství," uvedla Mikulenková. Ani jí se nelíbí, co se stalo ve Francii. „S tím nesouhlasíme, islám toto jasně zakazuje a odmítá," uvedla.

Žáci Gymnázia Teplice připravili pietní místo v Beuronské kapli gymnázia, aby tam Tepličané mohli vyjádřit, že i oni jsou Charlie. Děkujeme.(ot, čtk)