Mezi domky v Jugoslávské ulici v Teplicích mizí letitý parčík, který si tam lidé kdysi vybudovali v rámci Akce Z. Město tam teď ve velkém kácí vzrostlé stromy.

„Některé z nich byly pro okolí nebezpečné, protože už měly v důsledku vichřic kořeny vyvrácené z půdy. Místní domkaři mají strach, aby jim stromy nepadly na jejich obydlí,“ uvedla Dagmar Teuschelová, vedoucí odboru životního prostředí na teplickém magistrátu.

Kácení vzrostlých smrků se ale ne všem zamlouvá. Proti je například paní Jana, která bydlí v sousední ulici. „Slyším odtamtud pily každý den. Takové pěkné stromy a oni je uříznou,“ zlobila se. „Měli bychom být přece rádi za každý kousek přírody, který tu máme. Jenže tady zmizelo už takových stromů. Co s tou přírodou bude? Ptáci nemají kde hnízdit,“ rozčilovala se.

Zástupci magistrátu tvrdí, že stromy se nekácí jen tak. Předtím, než padly k zemi, proběhlo v dané lokalitě místní šetření. Kořeny některých vzrostlých stromů ničí chodníky a zvedají asfalt, který pak praská. Vypadlé jsou obrubníky, kořeny vylézají na povrch i na trávě. Vyvrácené pařezy připomínají exempláře z Boubínského pralesa.

Město podle Teuschelové počítá s tím, že sem zeleň vrátí. „To, co tady teď rostlo, nebylo vůbec uspořádané. Bylo to z dřívější doby. Obnova tomu jen prospěje. Bude se tu také opravovat komunikace. Parčík se lidem vrátí,“ slíbila vedoucí odboru životního prostředí.

Parčík se lidem vrátí, slibuje město

To, jak se podaří místo zrekultivovat, si chce paní Jana pohlídat. „Slyšela jsem i něco o tom, že by se tu mělo dělat snad parkoviště pro auta,“ řekla. Tuto informaci ale nikdo z města oficiálně nepotvrdil.

„Stromů mi je hodně líto. Takto se chovat k planetě není dobré. Některé smrky tu rostly 40 let. Když teď slyším, jak to tu řezají, tak se mi chce opravdu brečet. Ani se tam nemůžu jít podívat, protože bych měla hned infarkt,“ dodala rozhořčená žena.

Stromy kácí pracovníci technických služeb. Podobně jako na dalších místech v Teplicích v období vegetačního klidu. Práce na zeleni probíhají v tomto čase ale i v dalších městech. Třeba v ulici Boženy Němcové v Bílině odstraní 33 stromů. K zemi tam půjde 19 kusů lípy srdčité a 14 kaštanů. Podle dendrologického posudku jde o rizikové stromy, které svojí nestabilitou mohou ohrožovat životy a zdraví lidí.

„Může dojít k samovolnému pádu dřevin, případně jejich částí. V dopadové zóně je železnice,“ informovala za město Bílina Pavlína Nevrlá.

V Krupce v minulých letech zrekultivovali celý park Herty Lindnerové. Největší plocha tohoto typu v Krupce dostala zčásti novou zeleň. Všichni návštěvníci teď mohou kromě laviček, travnatých ploch a stínu stromů využít i moderní hřiště pro několik míčových sportů. Je tu i pět prvků pro seniory na procvičování a masáže. Ani majitelé psů nepřišli zkrátka, neboť zde mají k venčení svých mazlíčků vymezený prostor.