Nekompromisní, drzí, provokativní a neodolatelně vtipní. Nic jim není svaté. Tak na legendární britskou satirickou skupinu vzpomínají ti, kteří „brali rozum" v šedesátých létech. Na popularitě jí neubralo ani 30 let, po kdy se společně neukázali, poslední společnou show předvedli v roce 1982!

Časově omezený comeback skupiny Monty Python je ve Velké Británii považován za kulturní událost roku.

Stejně jako dnešní šedesátníci milují potřeštěný humor Monty Pythonů i diváci o generaci mladší. Nevyvratitelným důkazem tohoto tvrzení je rychlost, s jakou se vyprodaly vstupenky na jejich původně plánované jediné živé vystoupení v britské O2 aréně: stačily pouhé tři čtvrtě minuty! Na comeback Monty Pythonů v červenci 2014 se prodalo víc lístků, než na největší světový festival v Glastonbury.

Přímý přenos do českých kin zajistí společnost Aerofilms a diváci se nemusí bát, že by skečům v angličtině neporozuměli. Přímý přenos totiž bude opatřen českými titulky. Podle ředitele Aerofilms Ivo Andrleho, poslední show Monty Pythonů údajně prolomí veškerý moderní strach z urážek a nekorektnosti. Pythoni slibují, že do programu zařadí převážně své nejpopulárnější scénky „v naději, že už je lidé zapomněli." Nebude chybět ani slavná scéna s mrtvým papouškem. Naopak se diváci nedočkají „Ministerstva švihlé chůze," John Cleese má totiž protézu kolena a kyčle.

K návratu byli Pythoni podle vlastních slov vedeni snahou pomoci Terrymu Jonesovi splatit hypotéku. Jak dodává Terry Gilliam, není třeba se obávat, že by náročný komediální výstup skupiny sedmdesátníků mohl skončit tragédií: „U pódia budou připraveny týmy zdravotníků."

Přímý přenos poslední show skupiny Monty Python je další příležitostí, jak pomocí moderních technologií přiblížit českým divákům aktuální kulturní událost světového formátu.

Kino Květen v Domě kultury Teplice, neděle 20. července 20 hodin: Poslední sbohem Monty Pythonů. Vstupenky jsou v prodeji, možno je i zarezervovat.