„Co chcete slyšet? Stojí to za ho…,“ reagoval, když jsem ho požádal o rozhovor. „Přežívám, kde se dá. Občas najdu něco v popelnicích na sebe. A také jídlo,“ pokračoval muž, který se představil jako Franta. Na ulici se pohybuje už desátým rokem. O byt přišel, když mu „utekla“ manželka, a začal žít samotářským životem. Neovládl chutě na alkohol, peníze na nájem mu nezbývaly. „Přes léto to je v pohodě. Zima je vždycky hrozná. A ta letošní fakt stojí za to,“ povzdechl si muž žijící na ulici.

„Kde přespáváte?“ ptám se, zatímco se Franta snaží zapálit jednu z nedokouřených cigaret vytažených z popelníku. „Občas v tom baráku na Mlýnský, zkoušel jsem to také za nádražím, ale tam nás vyhodili. Míst už není moc, dříve to bylo lepší,“ podotkl bezdomovec. Vzápětí zvedl ruku a mávl s ní nad hlavou tak hbitě, až se mu z hlavy sesunula ušmudlaná kapuce od kabátu. „Pepo, pojď, už otevřeli,“ křičel na celou ulici, přičemž jeho oči směřovaly k muži na protějším chodníku. Oba pak zmizeli v útrobách obchodního centra, aby se ohřáli v teple.

Letošní zima dává bezdomovcům zabrat. V Teplicích si vybrala svoji oběť. V rozestavěném betonovocihlovém objektu v Mlýnské ulici v úterý zemřel 60letý muž. „Jde o první letošní případ. Jednou z příčin úmrtí bylo zřejmě velké podchlazení,“ konstatoval Daniel Vítek z teplické policie. Příčinu smrti odhalí nařízená pitva, která zároveň ukáže, zda se dotyčný náhodou nepředávkoval drogami. Právě návykové látky jsou častým životabudičem ve skupině lidí žijících na ulici.

Podle bývalého primátora Jaroslava Kubery si tito lidé svůj životní styl zvolili dobrovolně. „Nechtějí žít jinak. Nemají zájem o řádné bydlení ani práci. Je to jejich volba,“ prohlásil Kubera. Po celé jeho 25letého působení ve vedení Teplic byl odpůrcem toho, aby město postavilo nějaké příbytky pro bezdomovce, nějaké noclehárny, kde by mohli přežívat. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se i po jeho odchodu z radnice mělo něco v tomto směru změnit.

Kromě objektu v Mlýnské ulici lidé bez domova v zimě tajně přežívají v sousedství vyhlášeného hotelu na Zámeckém náměstí. Ale zatímco v Hotelu Prince de Ligne hosté platí za nocleh nemalé peníze, o pár metrů vedle, v bývalém a dnes chátrajícím úřednickém domě, nikdo nic platit nemusí. „Lezou tam ze zadního traktu. Majitel se snaží opuštěný objekt vždy zabezpečit, ale bezdomovci se tam stejně dostanou,“ podotkl ředitel městské policie Michal Chrdle.

Strážníci o bezdomovcích vědí. Znají i lokality, kde se shromažďují, zajíždějí tam na kontroly. Lidé na ulici ale jakoukoliv pomoc odmítají. „Většinou mají zájem pouze o potravinovou pomoc, případně o balíček se základními hygienickými potřebami,“ zmínil Pavel Majerák z oblastní charity v Teplicích.

V minulých letech dokonce existovaly v Teplicích statistky bezdomovců. „V roce 2016 jsme jich napočítali v ulicích 50, o rok později se počet těchto lidí snížil na 30,“ uvádí Chrdle. Pak přišlo zpřísnění zákona na ochranu osobních údajů a strážníci se sčítáním přestali. Z předešlých statistik, do kterých se bezdomovci zapojovali dobrovolně, šlo dokonce vyčíst, jak se dotyční jmenují, kde venku přespávají a také jaký mají měsíční příjem a jak dlouho jsou bez domova. „Monitoring nám pomáhal. Když jsme třeba potřebovali některým z těchto lidí doručit obsílky, věděli jsme, kam za nimi v rámci našich kontrol zajet,“ zmínil ředitel městské policie. Pomoc tito lidé nevyžadovali.

Odmítnutí pomoci u těchto lidí potvrdili už v minulosti v rozhovoru na toto téma zástupci místní charity. „Jako poskytovatelé sociálních služeb v Teplicích jsme schopni lidem bez domova zajistit jak ubytování v zařízeních sociálních služeb (noclehárny, azylové domy – Osek, Duchcov, Ústí nad Labem), tak základní podporu ze systému hmotné nouze,“ říkal Pavel Majerák z oblastní charity v Teplicích. „Několikrát jsme lidem bez přístřeší v Teplicích nabízeli tuto pomoc, a pokud o ni zájem měli, vždy jim bylo pomoženo. Tito lidé ale spíše chtějí jídlo nebo hygienické potřeby.“

Takových těch opravdových bezdomovců, co nic nemají, je málo. Míní to i bývalý teplický primátor Jaroslav Kubera. „Tzv. spokojené bezdomovectví je problém celého světa. Nikde ho zatím nevyřešili. Ani slavná Evropská unie ho řešit neumí. Stačí se podívat, kolik takových lidí se potuluje po Bruselu, který se honosí jinak jakoby velmi hezkým městem, které dělá dojem, že tam je všechno v pořádku. V pořádku to ale rozhodně není. Hlavní chyba je v sociálním systému, který ty lidi nikterak nenutí, aby si jaksi na tu dávku museli tak trochu vydělat,“ uvedl v České televizi v rozhovoru na téma bezdomovci v ulicích teplický primátor. „Jediné, jak se to dá řešit, je dávat dávky těm, kteří si je zaslouží. To znamená, kteří mají alespoň nějakou snahu se o sebe poctivě a prací postarat.“