Některým lidem v Bílině se nelíbilo, jak na konci října zasahovali hasiči u požáru v jednom z panelových domů. V bytě, kde byla teplota od šlehajících plamenů podobná té ve sklářské peci, tehdy zemřel člověk. Hasiči se slovním útokům brání: „Udělali jsme, co jsme mohli. O to více nás mrzí, že nám teď lidé nadávají, že jsme neodvedli dobrou práci,“ vzkazují ti, kteří na místě v noci nasadili vlastní životy, aby neshořel celý panelový dům.

Jde o požár, který vypukl v noci 28. října v bytovém domě na sídlišti Za Chlumem. Vyšetřování ještě neskončilo. Případ si převzala generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), protože v bytě zemřel zaměstnanec ministerstva vnitra. „Případ prověřujeme a momentálně čekáme na výsledky znaleckých zkoumání z místa události,“ sdělila mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Při požáru vznikly v domě milionové škody, byty jsou poničené a probíhá jejich renovace. Někteří sousedé, kteří tragédii přihlíželi a dokonce si ji natáčeli na mobil a vše poté zveřejnili na internetu, ještě tu noc začali zpochybňovat zásah hasičů. „Přijeli pozdě. Kdyby byl doma můj manžel, tak to celé vyřešil sám. Proč nepoužili včas žebřík?“ To jsou jen některé útočné věty, kterými lidé hasiče napadají.

„Zásah byl velice náročný a přes veškerou snahu se nepodařilo lidský život zachránit. To je věc, která se hluboce dotýká každého příslušníka hasičského záchranného sboru, protože záchrana lidských životů stojí v jejich profesním životě na prvním místě,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Teplice Adolf Langer.

Od ohlášení požáru do příjezdu první jednotky uplynulo podle vedoucího hasičů 7 minut. Přestože se hasiči snažili přijet na místo v co nejkratším čase, bylo pozdě. „Každý, kdo se někdy spálil o plamen svíčky, si dokáže představit, jakou naději na zachování životních funkcí měl člověk, který pobýval v prostoru s takovou teplotou a s plameny šlehajícími z okna nad jeho tělem,“ hájil zásah svých lidí ředitel.

Někteří diskutující na sociálních sítích ale právě snahu o záchranu lidského života zpochybňovali. „Neviděl jsem nikde profesionální zásah a snahu hasičů pána zachránit a dostat ho ven,“ napsal jeden ze svědků. I v tomto případě ale Adolf Langer stojí za zasahující jednotkou a po zpětném přezkoumání celé akce považuje konání hasičů za profesionální a nacvičené z taktických prověrek.

„Velitel zásahu udělal bezprostředně po příjezdu na místo dva nejdůležitější kroky přímo směřující k záchraně života člověka v hořícím bytě – vyslal do patra dva příslušníky své jednotky vybavené páčidlem a sekerou, vodním proudem a vyváděcí maskou. Zároveň začal z vnějšku stříkat oknem do bytu vodu, čímž hasil a zároveň chladil vnitřek místnosti, ve které se uživatel bytu nacházel,“ popsal Langer. Když přijela plošina z Teplic, kde má své garážové místo, byl muž už mimo hořící byt a v péči lékařů, kteří se ho snažili oživovat.

Stěžovatelů na sociálních sítích je ale méně než příznivců hasičů. Někteří kritici dokonce své záporné komentáře už smazali. V paměti hasičů ale jejich výtky zůstávají. „Takovéto případy, kdy při zásahu zemře člověk, jsou velmi náročné na psychiku. Jsme na to sice průběžně připravováni, ale stejně nás to vždy zaskočí. Když vám pak lidé na ulici nadávají, že jste zásah udělali špatně, přičemž víte, že jste tam nechali všechny síly, hodně to zamrzí,“ komentoval dlouholetý profesionální hasič, který se do podobné situace už několikrát dostal. Přesto slouží dál.

Podle mluvčího severočeských hasičů Lukáše Marvana mají muži v modrých uniformách pro podobné případy k dispozici psychologa. Na situace v terénu jsou připravováni při zátěžových zkouškách. Třeba na speciálním polygonu v Teplicích, který dokáže nasimulovat řadu krizových situací.