Vyplývá to z přehledu kontrol za poslední tři měsíce. Společnost Veolia Transport Teplice (bývalý dopravní podnik) si najímá na kontroly ve vozidlech revizory.

Jak informoval náš Deník Jan Gaisler, ekonomický ředitel Veolia Transport Teplice, bylo od dubna do června přistiženo v autobusech a trolejbusech celkem sedmašedesát lidí, kteří cestovali bez platného dokladu.

Kontroly také ukázaly na to, že lidé si po nástupu a zaplacení jízdního do pokladny nevezmou kontrolní kupon. Při vlastní kontrole nemají pak co předložit. A pokuta je nemine.

Revizoři se zaměřili také na kontrolu jízdy mezi pásmy. Na Teplicku jsou dvě. Pro Teplice a nejbližší okolí, včetně obcí dle rozpisu v jízdním řádu. Do vzdálenějších míst, třeba na Moldavu, je to už v rámci druhého a dražšího pásma.

Při kontrolách bylo objeveno jedenáct lidí, kteří zaplatili pouze v jednom pásmu a v druhém chtěli cestovat prakticky zadarmo.

Devětadvacet lidí z celkového počtu sedmšedesáti zaplatilo pokutu na místě.

Případů, kdy revizoři přistihnou cestující v autobusech nebo trolejbusech bez platné jízdenky, jsou na Teplicku ročně stále desítky. A to v případě cestování v prvním, ale také v druhém pásmu. Cestující se snaží využívat návalů na zastávkách.

Počet neodhalených černých jízd ale půjde zřejmě do větších čísel. Společnost Veolia Transport Teplice se tomu snaží zabránit namátkovými kontrolami ve vozech. Najímá si na to revizory. Ti ale nechodí každý den.

Ne všichni, které přistihli při svých putováních po zastávkách a jízdách vozidly revizoři, zaplatili na místě pokutu, tedy přirážku k jízdnému. Hrozí jim soudní vymáhání. Na místě se platí přirážka k jízdnému 300 korun.

Pokud je pokuta zaplacená do sedmi dnů ode dne zadržení, tak je to 500 korun a poté již činí 1000 korun plus soudní výdaje.