„V současné době víme o tom, že nejméně 30 pacientů nedostává léky, které omezují rozvoj roztroušené sklerózy. Nejedná se ale jen o tyto léky,“ říká předseda Unie Roska Teplice Vladimír Frühauf a dodává: „Já jsem byl například léčen Mitoxantronem, což je cytostatikum, které je schopno zastavit nebo zbrzdit rozvoj roztroušené sklerózy. Bylo mi sděleno, že léčbu musíme ukončit. Důvodem je to, že tento lék již v České republice není. Náhradní léčba pro mě jiná neexistuje.“

Do teplické nemocnice míří pacienti z Karlovarského, Libereckého i Ústeckého kraje a všichni slyší čekejte, nejsou peníze. Kdy budou se neví. „Někteří čekají na léky už od června minulého roku. Právě včasná léčba je přitom může ochránit před trvalou invaliditou,“ řekla Marta Vachová, vedoucí lékařka MS centra Teplice. To spadá stejně tak jako celá nemocnice pod Krajskou zdravotní.

„Peníze nechybí nemocnicím, ale zdravotním pojišťovnám. Ty určují, kolik peněz na léčbu pacientů s roztroušenou sklerózou dají, nikoli nemocnice. Nutno rozlišovat i mezi zdravotními pojišťovnami. Prostředky v RS centrech stačí u všech oborových zdravotních pojišťoven. Největší problém byl a je u VZP,“ sdělil Jiří Vondra, tiskový mluvčí Krajské zdravotní, a.s.

Právě VZP se nelíbil nárůst léčených pacientů v MS centru. Cílená kontrola ale potvrdila odůvodněnost a oprávněnost nárůstu pacientů.

Ani v letošním roce se asi léky nedostanou ke všem pacientům. „Musíme čekat na návrhy ze strany zdravotních pojišťoven. S ohledem na úhradovou vyhlášku pro rok 2012 a zvýšené DPH, dle našich předběžných analýz na stávající a nově diagnostikované pacienty v roce 2011 prostředky stačit nebudou,“ uvedl mluvčí Vondra.

Roska chce oslovit místní zákonodárce. „Nemáme velkou možnost ovlivnit rozhodnutí VZP. Jediné, co můžeme udělat, je oslovit o pomoc poslance Jiřího Šlégra, popřípadě senátora Jaroslava Kuberu,“ řekl předseda Unie Roska Teplice Vladimír Frühauf a dodal: „Mám dojem, že díky tomu, že je u nás tolik pojišťoven a administrativy, nezbývají peníze na léky. Myslím si, že by mělo být v zájmu státu, udržet tyto nemocné co nejdéle v pracovním procesu. Léčba zanedbané nemoci vyjde nakonec vždy dráž.“

Roztroušená skleróza mozkomíšní postihuje v České republice zhruba 19 tisíc lidí, která postihuje nejčastěji mladé lidi mezi dvacátým a čtyřicátým rokem života.

Jde o chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému (mozek, mícha, pozn.red.), které poškozuje pochvy nervových vláken i vlákna samotná, čímž negativně ovlivňuje řízení celé řady tělesných, mentálních i psychických funkcí. I když je nemoc nevyléčitelná, je léčitelná a její průběh se dá ovlivnit zejména při včasné léčbě.

Příznaky a symptomy jsou u roztroušené sklerózy různé například: svalové slabosti, potíže s koordinací a rovnováhou, problémy s řečí nebo polykáním, zrakové problémů, únava či močové a střevní potíže.