Asi nikdo nechce být nemocný a už vůbec ne trpět nevyléčitelnou roztroušenou sklerózou (RS). Lidé, kteří se s ní léčí v Teplicích, mají teď o důvod víc k radosti. Tamější centrum totiž prošlo rekonstrukcí. Nová jsou okna, podlahové krytiny a přibyly dvě vyšetřovny, ordinace, recepce a tělocvična.

„Instalována byla i klimatizace a celkově se místnosti prosvětlily. Světlo je dobré pro naši psychiku,“ pochvaluje si modernizaci centra předseda organizace Roska Teplice Vladimír Frühauf, který s RS žije už 32 let.

Nové uspořádání pracoviště, které spadá pod Krajskou zdravotní, odpovídá trendům nejmodernější medicíny. Veškeré náklady v hodnotě zhruba 3,7 milionu korun hradilo z vlastních zdrojů neurologické oddělení.

„I když tato akce nebyla tolik finančně náročná, jde o krok dopředu správným směrem. Centrum pro léčbu roztroušené sklerózy pod vedením primářky Marty Vachové má třináctiletou tradici s nadregionální působností,“ uvedl předseda představenstva Krajské zdravotní Jiří Novák.

Centrum pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění je nadregionální centrum pro léčbu roztroušené sklerózy při neurologickém oddělení nemocnice v Teplicích. Svou činnost zahájilo 1. dubna 2005.

„V tuto chvíli je zde sledováno přes 1500 nemocných s diagnózou roztroušené sklerózy mozkomíšní, z nichž je 1002 na vysoce účinné biologické léčbě, dalších 130 je léčeno novými léky cestou klinických studií,“ uvedla primářka Marta Vachová.

„Po revitalizaci splňujeme podmínky výzvy ministerstva zdravotnictví k získání statutu centra vysoce specializované péče. Nově tak centrum disponuje prostory pro monitorování nemocných, prostory pro podávání několikahodinových infuzí a ambulantního provádění lumbálních punkcí, chodbou pro vyšetření chůze. Zdravotnické pracoviště má prostory pro práci psychologa, psychoterapeuta a sociálního pracovníka, došlo k rozšíření pracoviště fyzioterapie,“ dodala primářka.

V kraji trpí roztroušenou sklerózou 1600 pacientů, což je čtvrtý nejvyšší počet v rámci krajů ČR. Díky moderní léčbě se daří nemoc zpomalit, ale ne zcela vyléčit. RS je nejčastější neurologické onemocnění vedoucí k trvalé invaliditě.

Prvními příznaky jsou například ztráta zraku na jednom oku, porucha vylučování, ztráta hybnosti ruky, nohy nebo poloviny těla. „Možnou prevencí je vyvarovat se kouření a udržovat dostatečnou hladinu vitaminu D, zejména u dětí a v období dospívání,“ sdělila primářka.