Velká vlna odporu se zvedla proti výstavbě šesti skladovacích hal u Malhostic mezi Modlany a obcí Rtyně nad Bílinou na Teplicku. Dotčené obce teď na svých stránkách připravily pro své občany vzor vyjádření k přepracované dokumentaci celého záměru výstavby PH Parku Teplice, jak se má nový areál na zelené louce jmenovat.

„Nesouhlasíme s tím. Taková stavba do našeho krajinného rázu vůbec nepatří. Nevím, kde do budoucna budeme pěstovat obilí a další věci, když budeme mít všude haly,“ zlobí se modlanský starosta Lukáš Bartoň.

V polích u silnice I/63 poblíž Malhostic má vyrůst šest obřích skladovacích hal včetně další infrastruktury. Komplex zabere 32 hektarů zemědělské půdy. Podle starosty druhé dotčené obce Rtyně nad Bílinou dojde k výraznému navýšení dopravy, a tedy i ke zhoršení kvality bydlení.

Ilustrační foto.
Muž ukradl dodávku v Teplicích a pak odjel z pumpy na Plzeňsku bez placení

Utrpí i zemědělství. „Pokud se haly na tomto místě postaví, přijde naše republika o dalších třicet hektarů úrodné orné půdy. Stavba ovlivní i okolní zajímavou faunu od nedalekého Malhostického rybníka a zcela jistě bude ovlivněno místní mikroklima a prohloubí se už tak vážné sucho v okolí,“ vyjádřil se severočeský zemědělec Daniel Pitek, který s rodinou v Českém středohoří hospodaří na 600 hektarech půdy.

Teplická společnost PH Real teď coby zadavatel záměru čelí kritice veřejnosti. Ze zákona musela plány zveřejnit k vyjádření. Pokud s výstavbou občané Modlan či Rtyně nesouhlasí, mají možnost si vytisknout dokument ze stránek svých obcí, podepsat jej a odeslat na Krajský úřad Ústeckého kraje. Musí tak ale učinit nejpozději do úterý 26. května.

MARTIN KOVAŘÍK, mluvčí FK Teplice.
Mluvčí Teplic Kovařík: O některých nařízeních LFA si myslíme své