Inzerát se svými mírami pověsila v prosinci v jednom obchodě. Zatímco jiní na nástěnce nabízejí rotoped, byt, fotoaparát a půjčky, ona sebe.
Dosud se jí nikdo neozval. „Je to těžké. Na Mostecku si asi práci neseženu,“ postěžovala si. Dává si inzeráty i na internet. Když ji oslovila firma z Prahy, musela odmítnout. Nemá nikoho na hlídání dětí.

Vyučený číšník Jaroslav Vágner shání práci už čtyři měsíce. V pátek si v mrazu opisoval kontakty z venkovní nástěnky úřadu práce.
„Stále lítám a nic. Asi tím, že je stále krize a nezaměstnanost stoupla, je všude přeplněno,“ řekl.

Umí obsluhovat průmyslové roboty, má papíry i na ještěrku, jeřábnické a vazačské zkoušky. Je zvyklý pracovat v továrně. Oslovil i podniky v největších průmyslových zónách v regionu - Joseph a Triangle. Vyplnil hromadu dotazníků, ale nikde neuspěl.

Buďto se neozvou nebo mi řeknou, že mě dali do databáze,“ sdělil. Oznámení, že je v jedné databázi, mu přišlo po dvou měsících.
Oba mladí lidé jsou příkladem aktivních hledačů práce, kteří mají ale pro různé překážky smůlu. Žena je samoživitelka, muž čelí velké konkurenci kvalifikovaných dělníků a omezování náborů.

Úřad práce v Mostě informoval, že pomůže. Stovky lidí z Mostecka umístí do rozsáhlých místních programů s kurzy, poradenstvím a odbornou praxí. Část proškolených lidí dostane práci.

Řada dlouhodobých akcí, trvajících až do roku 2013, je v různém stupni realizace.

"Projekty jsou zaměřeny zejména na podporu znevýhodněných skupin uchazečů a zájemců o zaměstnání, například žen s dětmi, zdravotně postižených a lidí s nízkou kvalifikací,“ sdělil Oldřich Malý, ředitel úřadu práce. Pomoc spolufinancovaná EU stojí desítky milionů korun.
Mostecký úřad práce se zapojil i do regionálních projektů. Na Mostecku pojmou dalších 1 600 lidí, včetně nezaměstnaných do 25 let s nízkým vzděláním a lidí nad padesát let věku.